Падащите асансьори не са природно явление, предупреждава фондация „Асансьорна безопасност“
От фондацията настояват за пълна ревизия на нормативната база, въвеждане на ефективен контрол и електронен регистър на асансьорите. „Искаме Министерството на икономиката, Държаваната агенция по метрология и технически надзор и Министреството на регионалното развитие и благоустройството да сформират работни груи и да бъде създадено адекватно законодателство, да бъдат създадени онези контролни механизми, с които да се осигури отговорност при поддръжката на техническите съоръжения и сигурност при експлоатацията им“, каза Емануела Фролошка, изпълнителен директор на фондацията. Тя е една от пострадалите жени в пропадналия асансьор в Майчин дом преди 8 години. Необходимо е да се знае какъв е броят на съоръженията, които функционират в България, кой асансьор е минал на технически преглед и какви предписания има, както и кой носи отговорност, ако неизправно съоръжение е в действие и стане инцидент, категорична е тя. В по-големите асансьори в обществените сгради задължително трябва да се поставят устройства за блокиране на движението при претоварване, настоява фондацията. Едно устройство за контрол на товара струва не повече от 400 лв., посочи Фролошка и подчерта: „400 лв. не е цената на човешкия живот“.
Защо не работи регистърът за асансьорите - тече проверка, очаква се намеса на прокуратурата
Казусът с неработещия регистър на асансьорите и уеб приложението към него може да отиде в прокуратурата. Това съобщи за в. "24 часа" и....
Сега не съществуват задължения да се правят последващи проверки по издадени предписания за отстраняване на повреди. Частните фирми не са задължени да се ангажират с краен срок за отстраняване на неизправност. Констатирано е, примерно, че има износено въже, но частният надзор не може да даде краен срок за отстраняване на този проблем. И инспекторите по технически надзор не притежават необходимите минимални знания за асансьорите, алармира директорът на фондацията.
Мария Ваклинова, която оцеля при зловещ инцидент с асансьор на бул. „Цариградско шосе“ в столицата, при който загина една жена разказа: „нашият асансьор падна в жилищна сграда от 9 етаж и се разби в шахтата. Аз оцелях, но не и жената с мен. Имам две деца и не си представям какво щеше да се случи с тях, ако и с мен беше станало най-лошото.. Делото няма ход. Вече четири години и половина след инцидента случаят е във фаза досъдебно производство.“
Пострадалите от асансьори се чудят дали е нормално днес в 21 век в европейска България да си задаваме въпроса какви са отговорностите на институциите? Инциденти с асансьори продължава да има и витае безнаказаност, алармират те. "Падащите асансьори не са природно явление", предупреди Емануела Фролошка.
Причина за падането на асансьор е не претоварването, а неговата неизправност, категорична е адвокат Венета Владимирова, представляваща пострадалите 5 жени и 1 мъж при пропадането на асансьора в Майчин дом. Тя алармира, че не се проверява скоростта надолу, а би трябвало да има блокиране на кабината при превишаване на допустимата скорост.
Защо не работи регистърът за асансьорите - тече проверка, очаква се намеса на прокуратурата
Казусът с неработещия регистър на асансьорите и уеб приложението към него може да отиде в прокуратурата. Това съобщи за в. "24 часа" и....
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ОБЩЕСТВО:
Вода с една цена в цялата страна иска президентът на КНСБ
Почина български поет, писател и журналист в БНТ
Анализ: С електронните шофьорски книжки ще изчезнат купените
Изненадващи новини: Ето колко предприятия в България използват изкуствен интелект
С табели в градския транспорт: Транспортните синдикати към КНСБ на протест
"Мини Марица-изток" отново на протест
Символична стачка за заплати в ИА "Автомобилна администрация"
Редактор:
Ива Иванова
Етикети: асансьори Асансьорна безопасност