Хладилникът за вграждане остава невидим в кухнята – и точно това харесваме в него! Но много домакини си мислят, че когато е прибран в шкафа, няма нужда от особени грижи.
За съжаление, това не е съвсем вярно. Като всеки друг кухненски уред, един хладилник за вграждане също се цапа, а трябва да блести от чистота, за да осигурява нужната хигиена при приготвянето на храната. А има и други особености, на които трябва да обърнете внимание, за да го поддържате изряден.
Ето какво трябва да правите, за го пазите като нов дълго време.
Почиствайте отвътре
Хладилник за вграждане се почиства отвътре както всеки друг – веднъж месечно. Не пропускайте рафтовете, кошниците, чекмеджетата, ъгълчетата и вратата. Размразявайте камерата или фризера и почиствайте и тях по същия начин.
Не използвайте абразиви или силни химикали – топла вода и препарат за съдове вършат достатъчно добра работа.
Почистване на кондензаторните серпентини
В задната част на всеки хладилник има решетка – това са кондензаторните серпентини, които помагат за охлаждането на камерата. По тях се натрупва прах, което пречи на ефективната им работа.
Макар че не ги виждате, в моделите за вграждане също има такива. И те също се замърсяват и имат нужда от грижа. Така че изключете уреда, намерете решетката отдолу или отзад и я почистете с прахосмукачка и мека кърпа.
Уплътненията на вратата
В техните улеи се събират замърсявания, така че е важно да ги почиствате добре. Влажна кърпа, препарат за миене на съдове или специализиран препарат ще свършат достатъчно добра работа.
Но с времето те могат да се увредят и деформират. Тогава започват да пропускат въздух и да пречат на хладилника за вграждане да поддържа правилната температура в камерата. Ето защо трябва да ги проверявате периодично.
Първо огледайте дали гумата е цяла, гладка и с равна повърхност. Ако е напукана или деформирана, сменете я.
После отворете вратата, поставете лист хартия върху рамката и затворете така, че да я прещипете. Опитайте да я издърпате. Ако това стане лесно, значи е време за нови уплътнения.
Водният филтър
Ако вашият хладилник за вграждане разполага с ледогенератор или диспенсър за вода, вероятно има и воден филтър, който трябва да се сменя. Прочетете указанията на производителя и ще научите кога и как да правите тази поддръжка.
Не претоварвайте уреда
Не карайте вашия хладилник за вграждане да работи много интензивно, особено за дълъг период от време. Така ще хаби повече електричество, а и е по-лесно да се повреди. Тук ще ви помогнат два навика. Първо, не поставяйте прекалено много продукти вътре – между отделните предмети трябва да има разстояние, в което студеният въздух да се движи свободно. На второ място, не слагайте топли храни – нека бъдат поне със стайна температура, преди да ги приберете в камерите.
Поддържайте нивелацията
Както всеки друг хладилник, този за вграждане трябва да е нивелиран още при поставянето си и да остане такъв, за да работи икономично и ефективно. И макар да ви се струва плътно поместен в шкафа, при отваряне и затваряне все пак можете да го разместите. Така че го проверявайте от време на време и регулирайте, ако се налага.