За нови случаи на африканска чума в Силистренско предупреждават от Българската агенция по безопасност на храните.
Още: КТ "Подкрепа" с шествие и рок концерт за 1 май в София
Те са констатирани в землището на Държавното ловно стопанство "Каракуз". Националната референтна лаборатория е потвърдила наличието на вируса при две диви прасета, от които са взети проби на 6 март.
Това са поредните случаи на заболяването у нас за 2019 г. Те са потвърдени при прасета, открити при претърсване на региона по настояване на БАБХ.
"Каракуз" се намира близо до мястото, на което беше намерено последното умряло диво прасе с положителна проба за африканска чума. Случаят беше установен на 25 февруари.
Още: Нови цени на винетките от днес
Още: Кой има имен ден днес, 1 май 2025 г. Честито!
Към момента са създадени инфектирана и буферна зона, които обхващат територии от областите Добрич, Силистра и Варна.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
За да се ликвидира заболяването, ще се извършват постоянни клинични прегледи за африканска чума при домашни свине и ще се вземат проби от всички умрели или показващи клинични признаци диви и домашни свине.
В трите области се провеждат регулярни заседания на областните и общинските епизоотични комисии.
Поради високите нива на смъртност, бързото разпространение и липсата на лечение и ваксина, африканската чума при свинете се смята за изключително сериозно заболяване.
Още: Най-важните новини за деня: 30 април 2025 г.
Още: Все по-слънчево и топло: Прогнозата на Никол Станкулова
Болестта предизвиква мащабни загуби за националната и международната търговия, поминъка на свиневъдите и ловното стопанство.
БАБХ напомня, че прасетата в стопанства "заден двор" трябва да се отглеждат затворени и да нямат контакт с диви прасета.
Неспазването на правилата за биосигурност при ловуване, както и ниската биосигурност при отглеждане на свине в домашни условия са ключови за пренасяне на заразата от дивите към домашните свине.