Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) обяви обществена поръчка за избор на изпълнител за изработване на идеен проект за участъка Симитли - Кресна на АМ "Струма", извън Кресненското дефиле. Офертите се подават до 21 юли. Прогнозната стойност на поръчката е 2.5 млн. лв. без ДДС. Това се случва, след като преди десетина дни беше постигнато споразумение между АПИ, Министерството на околната среда и водите (МОСВ), РИОСВ - Благоевград и жалбоподателите по образуваните дела – членове на Коалиция "Да спасим Кресненското дефиле" изграждането на последния незавършен участък на магистралата да не минава през Кресненското дефиле. ОЩЕ: Съгласие и отмяна на жалбите: АМ "Струма" ще минава извън Кресненското дефиле
Ново трасе
Бъдещият изпълнител ще трябва да проучи и изработи идеен проект за ново трасе, което цялостно да осигурява направлението от София към Кулата в участъка Симитли - Кресна извън Кресненското дефиле. Целта е да се направят проучвания за възможността платното на АМ „Струма“ в посока Кулата да бъде изградено поетапно, непосредствено до платното за София. По този начин напълно ще се изведе транзитният трафик извън дефилето и ще се осигури възможността настоящото трасе на I-1 (Е79) да остане като локален път.
ОЩЕ: По-високи колчета в района на Кресненското дефиле: Ето обяснението
Изпълнителят ще трябва да изготви и документацията по Оценката за въздействие върху околната среда (ОВОС) и Оценките за съвместимост (ОС) в обем и обхват, необходими за провеждане на процедурите, разписани в Закона за опазване на околната среда и Закона за биологичното разнообразие. Той ще трябва да предложи и ефективни интегрирани мерки, които да са в съответствие с екологичните норми за въздействие върху околната среда и да не се увреждат в значителна степен видовете и местообитанията, предмет на опазване в защитените зони „Кресна“ и „Кресна Илинденци“.
Изграждането на последния участък от АМ „Струма” през Кресненското дефиле е във вниманието на Конвенцията на Съвета на Европа за опазване на дивата европейска флора и фауна и природните местообитания (Бернската конвенция), като Постоянният комитет на Конвенцията разглежда ежегодно казуса с автомагистралата. На 44-тото заседание на Постоянния комитет със сътрудничеството на Секретариата на Бернската конвенция се постигна сближаване на позициите на българските власти и природозащитните организации.
ОЩЕ: Едното платно на "Струма" ще е извън Кресненското дефиле
В изпълнение на препоръките на Постоянния комитет, с Решение №62 от 12 февруари 2025 г. Министерският съвет прие Пътна карта за завършване на АМ „Струма“ и обявената обществена поръчка е част от процеса за цялостното реализиране на проекта. Със заповед от 21 февруари 2025 г. на вицепремиера и министър на транспорта и съобщенията е създадена постоянно действаща експертна група, в която участват и представители на природозащитните организации. С експертите е разгледано и съгласувано заданието към обществената поръчка.