Премиерът "помолил" ТОЛ камерите да засичат и нарушителите в аварийната лента на магистралите

09 юли 2025, 10:26 часа 1001 прочитания

Камерите на ТОЛ управлението по автомагистралите да засичат и нарушителите, които се движат нерегламентирано в аварийните ленти. За това е "помолил" премиерът Росен Желязков, който адресира МВР и МРРБ да направят необходимото ТОЛ камерите да санкционират и констатират нарушенията. "Такава възможност има и автоматично ще се установяват такива нарушения", подчерта той преди началото на правителственото заседание в сряда.

"Основното е да обезпечим нормалното движение на хората в летните почивни месеци. Натоварването по линия на транзита от Европа към Турция и обратно ще се засилва още повече. Затова и контролната дейност по трафика е изключително важна", подчерта премиерът и представи тревожна статистика:

  • за уикенда са извършени 40 хиляди проверки;
  • издадени за 11 600 фиша и 2300 акта;
  • за движение в аварийната лента - 29 нарушители, които са санкционирани с по 1000 лева и 3 месеца без книжка;
  • констатирани са 300 неправилни изпреварвания, както и 
  • 18 000 случая на превишена скорост. 

Още: "Самосаботаж за еврозоната": Кабинетът признава, че цените може да скочат с нов закон

"Това е целевата норма, към която се стремим - изводите са два: първо, склонността да се нарушават правилата и второ, способността на МВР да осъществява ефективно контролната си дейност - данните само за три дни го сочат", каза Желязков.

Регионалният министър Иван Иванов потвърди, че тол камерите вече са настроени да засичат нарушителите в аварийната лента, като тази система ще бъдат напаснати системите между МРРБ и МВР с цел ефективно налагане на санкции на нарушителите.

Снимка: БГНЕС

Още: Започнаха тестване на системата за контрол на средната скорост: Ще сработи ли мярката?

Премиерът посочи, че водачите, употребили алкохол или упойващи вещества, също са обект на засилени проверки, а актовете, които са им съставени, са десетки.

Вътрешният министър Даниел Митов отбеляза, че тенденцията шофьори да се качват зад волана след употреба на различни субстанции е системна. "Законът не налага достатъчни санкции, за да извадим подобни безотговорни водачи извън пътя. Ще настоявам да намерим начин законодателно да решим проблема. Не може да им се отнема и след някакъв период да им се връща книжката, защото да караш пил означава да поставяш под риск живота на другите", коментира Митов.

Още: МРРБ: Тол камерите са готови, от МВР зависи кога ще следи джигитите

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес