Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

През 2017 г. започва строителството на още 5 метростанции в столицата

20 декември 2016, 10:19 часа • 2574 прочитания

Големите инвестиционни обекти в София в сектор "Транспорт" са свързани с изграждане на нова транспортна инфраструктура, както и с основна рехабилитация на някои от големите булеварди. Това заяви зам.-кметът по транспорт в СО Евгени Крусев.

Предвижда се довършване на реконструкцията на бул. "Монтевидео" в кв. "Овча купел", така че да продължи работата от тази година и да се довърши ремонта на булеварда с по две ленти до бул. "Никола Петков" и до Нов български университет, където се реновира целият булевард - сменя се настилката, тротоарите, изгражда се ново осветление, канализация, отводняване. "На практика цялостно булевардът се прави", обясни той.

Нов елемент е разширението на бул. "Тодор Каблешков" от бул. "Братя Бъкстон" до бул. "Цар Борис III", където ще се изгражда и нов мост над река Боянска. И се залагат връзките със северната скоростна тангента - бул. "Рожен" и Източна тангента, които ще бъдат изградени така, че повече жители на София да се възползват от тази нова градска магистрала.

През следващата година ще бъде изграден и пробива "Петър Дертлиев" в кв. "Люлин", който ще им даде бърз и лесен достъп до околовръстното шосе и магистрала "Люлин", като там се изгражда изцяло нова пътна връзка. Кръговото кръстовище на бул. "Св. Климент Охридски" и бул. "Андрей Ляпчев" също се изгражда през 2017 г. Там в момента е изключително натоварено кръстовището. Реално кръговото ще облекчи транспортните потоци, които минават от там. Отново във връзка със Северната скоростна тангента са и локалните платна, които трябва да се изградят, Там вече има и избран изпълнител и тече проектиране в някои части на участъка като Крусев се надява до няколко седмици строителството да започне.

През 2017 г. се предвижда и текущ ремонт на малките квартални улички. Бюджетът се запазва като обем и е в размер на 34.5 млн. лв. като се предвижда освен цялостна рехабилитация на малки улици, така и частичен ремонт на улици в целия град.

Модернизацията на светофарните уредби приключва като са модернизирани над 200 кръстовища. Основният ефект след модернизацията на светофарните уредби е намаляване на времето за пътуване на хората с до 30%, намаляване на вредните емисии с до 25%, както и намаляване на разходите на софиянци за гориво за предвижване през града с до 9%. Това са чистите икономически ползи от тези промени. Отделно от това се приоритизира използването на градския транспорт, и се подобрява транспорта на автомобилите на спешните служби като линейки, полиция, пожарна, посочи Крусев.

Бутоните са един елемент от светофарната уредба, от който хората не са доволни. Там, където има оплакване, се правят корекции.

През 2017 г. започва строителството на още пет метростанции като общият брой метростанции, които ще са в процес на строеж, ще станат 12 заедно със седемте, които в момента се изграждат. Това е основната част на цялата трета метролиния, която предстои да бъде завършена през 2019 г., когато всички големи столични квартали ще бъдат свързани с метро. От бул. "Владимир Вазов" чак до кв. "Горна баня", където ще се изгради и връзка с националната ж.п. мрежа и така не само жителите на София, но и хората от Перник ще могат да се възползват.

През 2017 г. ще се извършат основни ремонти на няколко големи булеварда. Основните ремонти, които ще се извършат, са по бул. "Дондуков", който включва и ул. "Кракра", а също "Шипченски проход" и бул. "Овча купел" и довършване на бул. "Владимир Вазов", който беше спрян миналата година заради изграждането на метростанция, както и стария мост "Чавдар", който също ще бъде рехабилитиран.

По линия на европейските проекти се предвижда цялостен ремонт на ул. "Каменоделска" до кв. "Орландовци" като ремонта ще включва освен пътното платно, улично осветление, тротоари, пътно платно и др. Предстои и рехабилитация на пътното платно на трамвайна линия №5 от Съдебната палата до кв. “Княжево”, без участъка до Руски паметник и бул. "Гоце Делчев", където трасето е вече реновирано. Така вече трамваят ще се движи с по-висока скорост и освен това ще се прави връзка на Красно село с метрото. Проектът за рехабилитацията ще стане на етапи и каквото не се довърши до края на годината ще продължи и през 2018 г.

През следващата година ще се направи рехабилитация на мостовите съоръжения от крайните квартали на града, както и на основни надлези - какъвто е мостът "Чавдар", който практически ще бъде почти изцяло отново изграден - пътно платно, тротоарни конзоли, парапети и др. Мостът, който отвежда автомобилите от Околовръстния път до кв. Бояна също ще бъде рехабилитиран и продължава работата по рехабилитацията на малките квартални мостчета, за да може до 1-2 години да бъдат изцяло рехабилитирани.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес