Палиативната грижа – за последния етап от живота ти, остава задният двор на медицината у нас. Липсва дългосрочен ангажимент към възрастните хора. Това заключение направи в интервю за БНР клиничният социален асистент Александър Миланов, който работи в голяма частна болница.
Държавата да поеме грижата си за възрастните хора, както го направи за децата след Могилино, призова той след огласяването на шокиращи данни за места за настаняване на възрастни хора в село Ягода, село Говедарци и град Варна. "Това е обществено задължение. Някой трябва да поведе този разказ!"
"Проблемът с възрастните хора не е от вчера. Такива места никнат като гъби. Това са крайно недостойни места за умиране", гласи оценката на специалиста. Според него грижата за възрастните хора ще става все по-сериозен проблем предвид застаряващото население. Голямо предизвикателство в социалната система е качеството на работната ръка, в нея работят много малко хора. Няма кадри в здравната система, няма социални работници, няма достатъчно места за нуждаещите се, подчерта Александър Миланов.
Още: Ужасяващи разкази на хора и роднини за "дома на ужасите" в село Ягода
Редно е да се регламентира социално-здравна услуга като настаняването с медицинска грижа, в която фокусът да не е толкова върху здравето, а върху социалната адаптация: нещо средно между хоспис и дом за възрастни хора. Може да се лицензират частни доставчици и да се намери регламентирана алтернатива, коментира специалистът.
Снимка: БГНЕС
Още: Наказанията за извращенията в хосписите за възрастни: Абсурдът на закона
А защо са ни такива услуги?
Човек, който може да отдели 1100-1600 лева, за да ги даде за подобна грижа за свой близък, не е непременно беден. Има глад за такива услуги и такава подкрепа, смята той. По думите му, това означава, че държавата може да създаде механизми чрез публично-частни партньорства, но всичко да е на светло.
Трябва да се фокусираме и върху места за настаняване за хора с деменция, за които трябват по-специални грижи, не връзване, посочи Миланов.
Още: Откриха още три незаконни домове: Извеждат 130 души от "хосписи на ужасите" във Варна (ВИДЕО)