Сдружение "БОЕЦ" номинира Методи Лалов за главен прокурор (ВИДЕО)

18 юли 2025, 14:11 часа 1285 прочитания

Бившият председател на Софийски районен съд адвокат Методи Лалов обяви официално кандидатурата си за главен прокурор. Той е номиниран от гражданско сдружение „БОЕЦ“. На 18 юли Лалов и членове на организацията, включително ръководителят ѝ Георги Георгиев, представиха номинацията на пресконференция в БТА. "Обявяваме нашата подкрепа за гражданската номинация на адвокат Методи Лалов за главен прокурор. Тази наша инициатива ние я обявихме и прокламираме в продължение вече на няколко месеца. Тя е продължение на една стара и важна битка на „БОЕЦ“ за върховенство на закона, за справедливост, за работеща съдебна система. Битка, в която ние, нашият граждански опит ни убеди, че без работеща прокуратура не можем да имаме всичко това. Не можем да имаме работеща съдебна система, реална борба срещу корупцията, справедливост", заяви Георгиев.

Още: "Обществото трябва да избухне - на първо време в своя подкрепа": Призив от бивш съдия

"Прокуратурата, по своята архитектура „сталински тип“ е така изградена – и за съжаление, през годините тя не беше реформирана – че когато поставиш на върха един зависим и/или корумпиран човек, то той прогнива цялата конструкция и чрез своите зависимости поставя в зависимост самата институция. И тогава сме свидетели как тази институция, а и други, се превръщат в бухалки в ръцете на тези, които са поставили зависимия човек на върха“, каза Георги Георгиев.

Думите му идват дни след като Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет реши да тълкува новите поправки в Закона за съдебната власт по начин, който да остави безсрочно Борислав Сарафов на поста изпълняващ длъжността главен прокурор: Въпреки закона: ВСС остави Борислав Сарафов "безсрочно" на поста и.д. главен прокурор.

„Въпреки тези пороци ние вярваме, че това може да сработи с обратен знак – когато поставим на върха един смел и честен човек, то той би могъл да облагороди институцията под себе си и тя да заработи в обществен интерес.

Водим тази битка почти десетилетие и сега, днес искаме да представим на вас този нов модел. Старият модел, който беше кръстен от гражданите модела „КОЙ“, е ясен на всички. Говоря за прокуратурата. Това е състезанието с един кон, излъчен от задкулисието – говорим конкретно за Пеевски и за Борисов. Видяхме го и при избора на Гешев, когато бяхме на площадите, виждаме го и сега – при избора на Сарафов. Тези два избора бяха в условията на отрицание – и двамата кандидати отричаха, че искат да бъдат кандидати, да бъдат главни прокурори, и станаха главни прокурори“, каза Георгиев.

Снимка: БГНЕС

„Няма в момента въпрос кой предложи Методи Лалов“, добави той и посочи, че „БОЕЦ“ и други организации от гражданския сектор застават зад него.

Още: МВР е "поело" цигарената контрабанда в пет области: "БОЕЦ" с нови твърдения

Как може да бъде реализирана гражданска кандидатура?

Има две възможности, които са конституционно закрепени. Първата е по бързата писта – чрез номиниране на тази издигната кандидатура от министъра на правосъдието, който има правомощията и досега не се е възползвал от тях. „За целта е нужно да получим широка гражданска, но и политическа подкрепа от партии в парламента и извън него, за да осъществим натиск върху министъра да реализира тази номинация“, подочи Георгиев.

Още: 4 месеца, 0 конкретни данни: Докъде стигнаха МВР и прокуратурата с архива на Петьо Еврото?

Вторият начин е през ВСС. „Предстои избор на ВСС. Дали ще се случи, или не – не зависи от нас“, добави лидерът на „БОЕЦ“. Но каза, че в такъв случай може да се постави въпросът „Бихте ли подкрепили Методи Лалов за главен прокурор, ако станете членове на ВСС“? – към бъдещите кандидати и като един „много сериозен тест“. „И ако те получат нашето доверие и поемат ангажимента, може да бъде реализирана тази кандидатура и по този път“, заяви Георгиев.

Той каза, че по време на процеса по избора на „БОЕЦ“ е имало много сериозни критерии, които са спазени – морален интегритет, професионален опит, независимост на кандидата. „Ние познаваме г-н Лалов и в качеството му на съдия, и в качеството му на административен ръководител, но и в качеството му на граждански активист“, заяви Георгиев.

Кой е Методи Лалов?

Снимка: БГНЕС

Методи Лалов е юрист, дългогодишен съдия с богат опит и активна гражданска позиция. Бил е заместник-председател и ръководител на Наказателното отделение, а след това и председател на Софийския районен съд.

На 9 декември 2016 г., почти една година преди края на мандата си, Методи Лалов подава оставка в знак на несъгласие с цялостната политика на Висшия съдебен съвет заради посегателствата на кадровия орган върху независимостта на съда - с оглед непрозрачния начин, по-който протича изборът на главен прокурор. С него оставки подават и всички четирима заместник-председатели на съда. Този акт е прецедент за българската съдебна система, тъй като никога дотогава административни ръководители не са подавали оставки по тази причина.

Методи Лалов е роден в София през 1975 г. Завършва с отличие право в Юридическия факултет при Университета за национално и световно стопанство. Хоноруван преподавател е по наказателно право в СУ „Св. Климент Охридски“.

Той беше общински съветник и председател на групата на “Демократична България” в Столичния общински съвет.

Още: "БОЕЦ": Специалният прокурор поиска лични данни на свидетели срещу Сарафов, погна ни за архива на Еврото (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес