Сериозни забележки: Прокуратурата излезе със становище за промените в Семейния кодекс и споделеното родителство

15 май 2025, 14:39 часа • 520 | прочитания

Прокуратурата на Република България излезе със становище, относно промените в Семейния кодекс, касаещи споделеното родителство. От институция са коментирали детайлно трите предложения и са отбелязали сериозни пропуски по различните точки. Припомняме, че от "Възраждане", "ИТН" и "ГЕРБ" (№ 51-454-01-50, № 51-454-01-52, № 51-454-01-54) внесоха предложения за промени в Семейния кодекс, с които да се нормира постановявано от съда съвместно упражняване на родителските права, които бяха гласуване на първо четене. Срокът за предложения бе удължен до 27 май 2025 г. 

Споделено родителство не на всяка цена: Протест против узаконяване на токсични отношения

Предложението на ГЕРБ

По предложените промени от ПП на ГЕРБ, внесен от  Деница Сачева от прокуратурата коментират следното: "Законотворецът не е отчел съществуващата колизия между смисъла на този сравнително нов институт в семейното право и случаите на прекратяване на брака чрез развод по общ исков ред. Споделеното родителство е осъществимо само при наличието на сътрудничество и взаимно уважение между родителите в името на добруването на детето. При него родителските права следва да се упражняват при споделена отговорност, чрез постигане на съгласие за най-добрия интерес на детето така, че у същото да се създава усещането за единомислие на родителите.

Още: Синдромът на родителското отчуждение и частните случаи на педофилия: Наука, факти и поле за спор

При отчитането на тези особености, в основата на които стои общата воля и разбирателството между двамата родители, подобна форма на упражняване на родителски права може да бъде предмет само на споразумение. Ако при липсата на съгласие между родителите, съдът по силата на закона е длъжен да им възложи упражняването на родителските права и задължения по равно, то вътрешното усещане на детето за стабилност, дом, социална и приятелска среда ще е разколебано. Подобно поделяне на родителските отговорности и то при наличието на дълбок и непреодолим разрив в личните отношения между родителите е в ущърб на детето. Това би било и практически невъзможно, когато родителите живеят в различни населени места в страната и чужбина. В тези случаи честите пътувания и смяна на обичайните условия на живот биха се отразили негативно на здравето и благополучието на детето, тъй като то, независимо от възрастта и индивидуалните потребности, ще бъде поставено в условия на постоянна реадаптация."

Предложението на "Възраждане"

Прокуратурата определят предложението на Костадин Костадинов и група народни представители така: "Мотивът на вносителите на законопроекта от обстоятелствата, формиращи преценката на съда, но относно упражняването на родителските права, да отпадне признакът „пол" на детето, поради дискриминационно отношение към родителя, чиито пол не съвпада с този на детето, има популистки оттенък и не отговаря на съдебната практика." Експертите от Прокуратурата са на мнение, че "сериозните пороци, от които страда Законопроект вх. № 51-454-01-50 от 19.12.2024 г., предполага неговото отхвърляне изцяло."

Още: За и против промените за споделеното родителство: Говори съвносител на проекта

Предложението на ИТН

В законопроекта на "ИТН" от прокуратурата виждат сериозен пропуск, а именно - не са отразени интересите на детето: "Предложената редакция за споделено родителство не съдържа идеята за споделяне на родителската отговорност, която следва да е в същината на родителските права и и задължения, а предлага повременно родителство или поетапно родителство, така че да са удовлетворени взаимните претенции на двамата родители, но не и интересите на детето."

Заключение

Още: Мама срещу татко - рисковете от задължителното споделено родителство: Говори адв. Райна Аврамова (ВИДЕО)

"В заключение искам да изтъкна, че интересът на децата е основен критерий при предприемането на целените законодателни промени. Този интерес трябва да се съблюдава строго, като не се дава приоритет на родителските права и интереси.", пише още в становището, подписано от Борислав Сарафов, който призовава да се проведат допълнителни обществени обсъждания с участието на представители на Върховна касационна прокуратура и академичната общност.

Снимки: iStock

На първо четене депутатите одобриха важни промени за родителите в Семейния кодекс

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Иванова
Яна Иванова Отговорен редактор
Новините днес