Правим кръпка върху кръпка на този закон. От нашата асоциация от 10 години повтаряме, че има 3 вида камери – общински, тол и полицейски и всеки работеше за себе си. Най-голям брой катастрофи стават извън магистралите. Надявам се, че тол камерите ще се използват и по първокласните пътища. Умерен оптимист съм. Това каза Владимир Тодоров от Асоциация на пострадалите при катастрофи в ефира на Нова телевизия.
ОЩЕ: Затвор, ако откажеш тест за наркотици и алкохол при катастрофа
Ще сработят ли новите мерки?
"Всяка мярка дава резултат", заяви от своя страна автомобилният състезател и бивш зам.-председател на Държавната агенция по безопасност на движението Димитър Илиев.
Според него не е направен достатъчно добър анализ къде точно стават тежките травми, къде загиват хората. "Има европейска статистика – 54% от всички загинали европейци са на извънградски пътища, 36% - в градска среда. Остават много малко, които загиват на магистрали. Най-високият травматизъм не е там. За да има траен резултат, ще е добре да се направи нов закон, който да отговаря на съвременната пътна среда", заяви Илиев.
По думите му една от най-честите причини за тежките катастрофи е неправилно изпреварване. Друга е писането в телефона. "На всяко тежко ПТП, за което няма обяснение, най-вероятно шофьорът е писал или чел нещо в телефона си", каза Илиев.
"Пътната агенция трябва да направи ревизия на пътните знаци и да премахне може би 30% от тях", каза Тодоров.
ОЩЕ: Конфискация на престъпно имущество: Депутатите с промени в НК
Припомняме, че миналата седмица Конституционният съд реши, че ще продължи отнемането на автомобилите на пияните и дрогирани шофьори. Депутатите пък приеха промени в Закона за движение по пътищата, катоще се засича средна скорост, завишават се и санкциите. Министърът на вътрешните работи предложи да се отнема книжката завинаги на шофиране с над 1,2 промила алкохол.