Средната пенсия - 971 лв., социалната - 307 лв.: Министърът обеща

11 ноември 2023, 11:03 часа 9300 прочитания 0 коментара

Средната пенсия ще стане 971 лв., а социалната - 307.07 лв. 11-процентовото увеличение на пенсиите вече е заложено в бюджета - след няколко месеца ще бъде факт, защото от 1 юли влиза в сила за всички пенсии, отпуснати до декември тази година. Това каза пред БНТ министърът на труда и социалната политика Иванка Шалапатова.

Още: "Безчовечност и безчинства": Гроздан Караджов за свалената инвалидна количка на дете от Ryanair

Още: Кой има имен ден днес, 9 август 2025 г. Честито!

Тя обясни, че социалната пенсия ще стане 307.07 лв., а средната пенсия за осигурителен стаж ще нарасне до 971 лв.

Това е сериозно увеличение. И на мен би ми се искало да бъде повече, но това са възможностите на системата. Нашите послания са за по-активен начин на живот на пенсионерите и даването на възможност те да бъдат подкрепени.

Още: Залагат 10% ръст на пенсиите от юли в бюджета за догодина?

Още: Прогноза за времето - 9 август 2025 г. (събота)

Още: Най-важните новини за деня: 8 август 2025 г.

Под 4% поскъпване на живота

Според средносрочната прогноза на финансовото министерство се очаква под 4% поскъпване на основните храни и услуги, т.е. увеличението на пенсиите е достатъчно, че да го компенсира, посочи още министър Шалапатова.

"Посланието към пенсионерите, което дава нашето правителство е добро - не е важно да се дадат 50 лв. за Коледа, а да има устойчив ръст на пенсиите. Като министър ми прави впечатление, че като става дума за пенсионерите, в политическите среди се говори единствено за размера на пенсиите".

Още: Нов скандален случай на летище София: Свалиха от самолет дете с инвалидна количка

Още: "Против" мафията или "за" нея? Адвокати скочиха срещу спорни промени в Имотния регистър

Започват срещи с пенсионери

Още: Линията на бедност става 526 лв. от догодина

От началото на декември започват срещи с пенсионери, за да се чуе тяхната позиция - срещите ще бъдат в читалища, клубове, каза още министърът.

Още: Скок в бъдещето: Седем жп гари вече имат безплатен интернет

Още: Държавата дава стотици хиляди евро на собственици на гори срещу пожарите

"Моят приоритет е да чуем какви са предложенията и нуждите на пенсионерите за това те да участват на пазара на труда, да придобиват повече дигитални компетенции и да бъдат информирани".

Бюджетът в социалната сфера се увеличава с 400 млн. лв., съобщи Шалапатова. По думите ѝ той е строг, но същевременно прави инвестиции в качеството на живот на хората.

Месечната финансова помощ за семейства с деца с увреждания се увеличава с близо 250 лв. и достига 1180 лв. на месец. С 50% се вдигат и еднократните помощи за раждане, както и детските надбавки, посочи министърът.

Още: НОИ: 894 249 души получават увеличение на пенсиите

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес