Учени заснеха четири мечки в Западните Родопи

3220
Учени заснеха четири мечки в Западните Родопи
Снимка: Четири лапи

Проведоха се първите за 2021г. теренни проучвания по проект „Актуализиране на план за действие за вида кафява мечка (Ursus arctos Linnaeus, 1758)“, изпълняван на основание АДБФП № Д-34-121/24.08.2020 г.

Между 13 и 16 май, екип, включващ проф. Николай Спасов, ас. Асен Игнатов и Мирослав Иванов (ръководител на проекта), проведе теренно изследване в рамките на проекта на ЧЕТИРИ ЛАПИ за подготвяне на новия десетгодишен национален план за действие за кафявата мечка в България.

Изследването бе осъществено в Западните Родопи, в близост до границата на България с Гърция, където мечката е все още във висока численост и плътност. Цел на предвидената серия от теренни проучвания е сравняване на днешното състояние на вида с данните, получени преди около десет години.

WWF с кампания за опазване на мечките в България

Природозащитната организация WWF започва дарителска кампания, посветена на кафявите мечки в България. Проучване на Министерството на ок...

Регистрираните следи (индивидуализирани по публикуваната методика на Spassov et al. 2016) и получените данни от поставени фотокапани, дадоха възможност в изследваната област да бъдат забелязани 4 мечки (женска с 2-годишно мече, възрастен мечок и млад 4-5 годишен мечок). Направеният до момента анализ показва, че в изследвания район от Западните Родопи обитават поне 7 мечки. Този брой се приближава до най-високата регистрирана от нас численост (9 животни) от 2011 г.

„Състоянието на вида в конкретния район като плътност и численост е добро. Причините са свързани с подходящите местообитания в запазените стари гори, липсата на бракониерство в този район, но също и с наличието на изкуствени хранилки, привличащи мечките в района, особено през пролетта и есента.“ каза проф. Николай Спасов от екипа, разработващ новия План за мечката.

Предстоят още проучвания на терен, които да дадат информация за анализа, част от предстоящия План.

От ЧЕТИРИ ЛАПИ напомнят, че кафявата мечка е защитен вид на територията на страната ни. За съжаление мечките са заплашени от множество заплахи като изчезващи местообитания, бракониерство и конфликт човек – мечка там, където животните се приближават до райони със стопанска дейност. Целта на разработвания План за действие е популациите от мечки на територията на България да бъдат опазени.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ОБЩЕСТВО:

Кой има имен ден днес, 1 декември 2023 г.

Най-важните новини за деня: 30 ноември 2023 г.

Прогноза за времето - 1 декември 2023 г. (петък)

Избраха Милен Митев за член на УС на Европейския съюз за радио и телевизия

Сняг за Коледа, прогнозират синоптици

Заради строителството на магистрала "Европа": Въвеждат важна промяна в движението край Петърч

МВР: Успешно приключи третата мисия по Шенген

Доц. Сергей Страшнюк: Гладоморът не е геноцид, а социоцид (ВИДЕО)

Наредбата за безвъзмездни пари за къщи за гости е отменена

Почина изтъкнатият философ проф. Ивайло Знеполски

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд ЕООД

IBAN: BG53UBBS80021021528420

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com