В навечерието на най-светлия християнски празник Възкресение Христово ромите от квартал „Захарна фабрика“ остават на улицата. Будят ги в 5.30 часа сутринта, а пред незаконните им домове се появяват багери, водно оръдие и полиция. Те излизат като на пожар и молят само да си вземат част от покъщнината. Според разказите им багеристите се държали изключително надменно с тях, казвайки им да побързат, иначе ще ги съборят заедно с домовете им. Полицайки на място плачели заедно с ромските семейства, докато тежките машини рушат къщите им. Това разказа пред Actualno.com актрисата Наталия Цекова, която никога не е крила ромския си произход и която е отишла при хората от квартала, за да види на място какво се случва.
За събарянето на незаконните къщи ромите били уведомени на 8 април. Датата не изглежда случайна, тъй като тогава е Международният ден на ромите. Те обаче били спокойни, защото се разбрали с кмета на район "Илинден", че няма да им съборят къщите, докато не ги преместят в общински жилища.
"Кметът Емил Бранчевски до последно е обещавал, че първо ще ги премести някъде и ще ги разпръсне в цяла София в общински жилища, но на някои от семействата са давани жилища в изключително лошо състояние, непригодни за живеене", коментира Наталия. По думите й прогонените роми много страдат, защото са се държали с тях като с престъпници. ОЩЕ: Ромите от "Захарна фабрика" готвят протест с палатков лагер
Великден под открито небе
От хората на място Наталия е разбрала, че дори Българският патриарх се е обаждал на районния кмет и е молил хората да не остават на улицата преди Великден.
„Къщите са незаконни, но къде ще отидат тези хора? Лъжа е и, че махалата съществува от 20 години и че тези хора са пришълци. Една от жените ми разказа, че прабаба й живеела там и че мястото е обитавано от роми от поне 100 години“, коментира още Наталия.
В крайна сметка най-светлия християнски празник ромите от квартала прекарали под открито небе, а децата им спали в евангелистката църква наблизо. Част от тях са били с температура, като доброволци са им носили лекарства.
От отломките обаче вече бездомните роми си изковали кръст, който забили насред поляната пред руините.
Децата не спират да рисуват къщи
Наталия най-много време е прекарала с децата от квартала, които са между 7 и 12-годишна възраст. Заедно са рисували, а децата изобразявали само къщи. Нещото, което си нямат в момента.
„Всички могат да четат. Много страдат, че не могат да отидат на училище, защото не могат да си намерят раниците под отломките“, разказа още Наталия. ОЩЕ: Кметът на "Илинден" с първи коментар за бутнатите ромски къщи в "Захарна фабрика"
Дарения и един куриоз
Ромите от квартала са получили множество дарения от българи и роми. Верига магазини им дарили палатки, доброволци им носили лекарства. Всеки ден получават топъл обяд и всичко необходимо за възрастните хора и децата.
Куриозен случай е едно дарение от 20 пакета боб. „Хората нямат печка и са без дом, а са им занесли 20 пакета боб. Какво да го правят?“, възмущава се Наталия.