Властите у нас не действат достатъчно срещу езика на омразата онлайн

20 септември 2017, 07:30 часа 1849 прочитания

Липса на достатъчно данни за случаи на език на омраза, необходимост от законодателни промени, необходимост от подобряване на сътрудничеството между публичните институции, бизнеса, образователните институции, неправителствените организации, правоохранителните и правораздавателните органи. 

Още: Най-важните новини за деня, 16 юли 2025 г.

Още: Искаме си кмета! Варна и София се вдигнаха в защита на Благомир Коцев (ВИДЕА)

Това са само част от изводите от анализ  извършен в рамките на проекта Мандола - “Мониторинг и разпознаване на езика на омразата онлайн”.

Анализът е за няколко страни - България, Гърция, Ирландия, Испания, Кипър и Франция на четири нива: държавни институции, правоохранителни органи, образователни и изследователски организации и неправителствени организации.

Той разглежда отговорните организации и структури, реализираните дейности и инициативи, добрите практики, празнотите и предизвикателствата, пред които са изправени държавите.

Още: Ще се третират почти като шофьори: Не всеки ще може да кара тротинетка

Още: Психиатричната болница "Св. Иван Рилски" е оборудвана с пожароизвестителна система и спални комплекти от негорим текстил

Малък брой обучения и кампании за повишаване на информираността и недостатъчно проучвания – това са останалите спънки, които европейските страни срещат при противодействието и превенцията на езика на омразата онлайн.

Въпреки че има редица институции, които са ангажирани с превенцията и противодействието на езика на омразата онлайн и националното законодателство на държавите до различна степен е актуализирано, анализът установява идентични проблеми във всяка една от държавите.

Необходимо е по-добро сътрудничество с цел обмяна на опит между различните страни в процеса (държавни институции, правоохранителни и правораздавателни органи, бизнес, образователни и изследователски институции и НПО) на национално и европейско ниво. Според експертите, доброто сътрудничество е ключово при превенцията и противодействието на езика на омразата онлайн.

В различна степен, всяка от държавите се нуждае от промяна на законодателната рамка. Специално внимание трябва да се обърне на новите медии и услуги за комуникация, като Facebook, Twitter и Youtube.

Още: Нови пътни панели на Дунав мост при Русе, ще има промени в движението (СНИМКИ)

Още: Прогноза за времето - 17 юли 2025 г. (четвъртък)

Няма достатъчно данни и систематизиран подход за събиране на информация за броя и типа на инцидентите, които биха могли да покажат нивото на разпространение на феномена в обществото. Това е проблем, който се наблюдава във всички държави и, до голяма степен, се дължи на по-ниското ниво на докладване на инциденти и липсата на достатъчно кампании за повишаване на информираността. Събирането и анализирането на данни за инциденти в областта на езика на омразата би спомогнало за намирането на по-ефикасни методи за противодействие.

Има огромна нужда от кампании за повишаване на информираността и обучения в областта, насочени към различни групи – от крайните потребители до правоохранителните и правораздавателните органи, публичния и частния сектор, образователните институции и неправителствения сектор. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес