"Влиянието" върху студентите от служебния кабинет - съвет дали да говорят с Орешарски

21 ноември 2013, 12:24 часа • 15490 | прочитания

Кой всъщност е опитвал да влияе на „Ранобудните студенти” – този въпрос изплува след като ректорът на Софийския университет професор Иван Илчев преди два дни каза, че е имало опити за влияние върху студентите-окупатори.

Още: България се прощава с оперния певец Богомил Спиров на 4 май

Още: Защо бизнесът не може без киберсигурност и кои са заплахите: Обяснява експертът Кирил Григоров (ВИДЕО)

В сутрешния блок на bTV едно от най-познатите лица на протеста Ивайло Динев изясни за какво става въпрос. По думите му студенти са говорили с пиара на служебния кабинет Ивет Добромирова по време на едно от шествията на ДАНСwithme. След разговора с нея тези студенти са повдигнали въпроса дали да има опит за диалог с премиера Пламен Орешарски по време на Общото събрание на „Ранобудните студенти” в СУ.

Ивет Добромирова разказа и своята гледна точка. „Истината е, че ме спряха на жълтите павета по време на едно от традиционните шествия, търсеха проф. Георги Близнашки за съвет за поканата за дебат с Орешарски. Аз нямах телефона му и започнах да го търся от познати. Те попитаха и мен и аз им казах, че според мен това е опит за манипулация върху едни млади и не толкова опитни хора”, разказа Добромирова.

„Всички сме жертва на тази пропаганда, срещу мен имаше критика чак от парламентарната трибуна, че клатя цялата държава. Аз съм приключила с работата си за държавата на 29 май, когато приключи мандатът на служебното правителство. Аз съм на протестите като гражданин”, допълни бившият говорител на кабинета „Райков”.

Още: "Саботаж от вражеска сила": Скандалът с българския F-16 се разраства

Още: Само в този град ще вали през уикенда. Времето утре - 3 май 2025 г.

Дарения и политическо влияние

По отношение на опита за влияние от страна на други политически сили Ивайло Динев посочи декларацията на ГЕРБ в подкрепа на антиправителствените протести и на студентската окупация. „Ние отвърнахме с декларация против такава подкрепа”, припомни Динев.

Той обясни, че студентите нямат списък с дарителите си, защото нямат право да събират лични данни. Не е имало и парични дарения с изключение на 500-те лева, които студентите пожелаха да върнат на дарителя. След като той отказа, парите бяха дарени за лечението на 20-годишната Виктория Христова, нападната на ул. „Пиротска”.

„Не е имало пари, освен 500-те лева. Другото е под формата на храна. Едни граждани бяха събрали във Варна 200-300 лв. и ни попитаха от какво имаме нужда. Ние им казахме, че ни трябват платове и спрейове за протестите и хората дойдоха от Варна да ни ги донесат”, разказа Ивайло Динев.

Още: "F-16 ще стане любим самолет на много от нас": Версиите за повредата на изтребителя

Още: F-16 e жертва на саботаж? Или на чиста некадърност и мърлящина: Анализ

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес