Столична община е пред невъзможност да изпълни въведено през февруари т. г. законово изискване за регистъра на кучетата и все още липсват указания от инициатора на това задължение за местните власти - земеделското министерство. Това става ясно от отговора на столичния кмет Йорданка Фандъкова по питане на общинските съветници Методи Лалов и Марта Георгиева, относно отваряне на регистъра на домашните и безстопанствени кучета.
Още: „Червена зона“ за паркиране в София, цената ще е солена: Идеи за нови промени
Още: Не съм послушко и това дразни много хора: Васил Терзиев за проблемите на София
Става въпрос за последното изменение на Закона за ветеринарномедицинската дейност, с което беше създадено ново задължение на кметовете – да поддържат и актуализират публичен регистър на домашните кучета, ловните кучета и кучетата, които придружават или охраняват селскостопански животни, които се придвижват към регистриран животновъден обект. Промяната в закона е осъществена, въпреки становището на Националното сдружение на общините в република България от 27 януари 2020 г., според което нововъведените правомощия за местната власт са финансово и организационно неосигурени и не са включени в обхвата на местните дейности, съгласно Закона за местното самоуправление и местната администрация, посочва в отговора си столичният кмет.
Столична община е имала регистър на домашните и безстопанствени кучета, разработен безвъзмездно от „ГИС- София“ ЕООД, но необходимостта от поддържането му отпаднала след въвеждането на Интегрираната информационна система „ВетИС“ на Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ), отбелязва още Фандъкова и уточнява, че системата на БАБХ съдържа пълна и актуална информация за идентифицираните животни, попълвана текущо от ветеринарните лекари.
Столична община е отправила запитване до МЗХГ, което е инициатор на описаната нормативна промяна, с искане за предоставяне на методически указания, относно механизма, по който следва да бъде създаден „Публичен регистър на домашните кучета, ловните кучета и кучетата, които придружават или охраняват селскостопански животни, които се придвижват към регистриран животновъден обект на територията на Столична община“, изтъква Фандъкова.
Още: Магията на танца оживя в спектакъла „Зад кулисите, там, където започва” в Самоков
Още: Косят зелените площи в София, на места се пръска и срещу кърлежи
Ето на кои въпроси Столична община продължава да чака отговор от МЗХГ:
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ЦГМ с важна информация за синята и зелената зона в София по празниците
Още: Обвинения в преврат и зависимости от Пеевски: СОС запази новото ръководство на "Метрополитен"
1. Предоставяне на данни от БАБХ;
2. Източници на финансиране за създаване, работа и поддържане на публичния регистър;
3. Начин за осъществяване на контрол върху достоверността на информацията;
Още: Лоша миризма и лай: Жена отглеждала 48 кучета в столичен апартамент (ВИДЕО)
4. Обем на данните, които трябва да бъдат включени в регистъра, в това число начин на защита на личните данни;
5. Източник и начин на събиране на информация, напр. чрез БАБХ, ветеринарни лекари, съсловни организации, клубове и др.;
6. Начин на обмен на данни и кореспондиране с ВетИС на БАБХ;
7. Протокол за процедура при установяване на различия с ВетИС на БАБХ;
8. Форма на деклариране на съгласие за предоставяне и публикуване на данните от страна на собственика;
9. Следва ли общините да създадат отделна структура, която да управлява регистъра;
10. Предвидени ли са възможности за делегиране на правомощия от кмет на община на кмет на район в общините с районно деление.
„След като Столична община получи указания по поставените въпроси от МЗХГ, ще стартира и работа по изготвяне на публичен регистър“, заключава в отговора си столичният кмет.