Българските въглищни централи искат срокът за кандидатстване за дерогация за новите еконорми на ЕС да се удължи с още 6 месеца.
Още: По-скъпо и трудно в Русия: Сигнал с цената на зеленчуци за традиционния руски борш
Още: Малка промяна в цената на петрола въпреки новина от САЩ и украински призив
Според тях отпуснатото време от половин година, което изтича в средата на февруари, е недостатъчно за подготовката на исканията им относно новите изисквания.
Припомняме, че на 28 април Европейската комисия прие нови, по-строги стойности на емисионни нива за серен диоксид, азотни оксиди, живак и др., които се отделят от инсталациите, изгарящи въглища. Изключението може да бъде приложено, когато направената оценка за конкретната инсталация покаже, че постигането на новите емисионни нива би довело до разходи, които са несъразмерно по-високи в сравнение с ползите за околната среда.
Съгласно законовите разпоредби срокът за подаване на заявления за промяна на комплексните разрешителни за работа на големите горивни инсталации в Изпълнителната агенция по околна среда при Министерството на околната среда и водите е шест месеца, считано от датата на обнародване на референтния документ в официалния вестник на ЕК.
Още: Стана ясно колко милиарда са изплатени на земеделците през 2024 г.
Една от причините за искане удължаване на срока е включването за първи път на измерване на норми на живак в атмосферата, което изисква продължителни изследвания от лицензирани лаборатории. Втората причина е недостатъчното време за подготовка на оценките за разходите, спрямо ползите за околната среда. Удължаването на срока с шест месеца - до 16.08.2018 г. вкл., е необходима предпоставка за изготвянето на по-пълна и прецизна документация от страна на операторите на ГГИ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Още един сигнал от високо ниво, че България със сигурност ще приеме еврото
Още: АЕЦ "Козлодуй" получи дерогация - ще може да внася продукти от Русия
Централите, които могат да кандидатстват за получаване на дерогация са девет - ТЕЦ "Марица изток 2" ЕАД, ТЕЦ "Ей и Ес-ЗС Марица Изток I" ЕООД, ТЕЦ "КонтурГлобал Марица изток 3" АД, ТЕЦ "Брикел" ЕАД, ТЕЦ "Марица 3" АД, ТЕЦ "Бобов дол" ЕАД, "Топлофикация Перник" ЕАД, "Топлофикация Сливен" ЕАД и "Топлофикация Русе" ЕАД.
Дружествата от Източно-Маришкия басейн са подали искане до МОСВ за увеличаване на срока за предоставяне на искане за дерогация от 6 на 12 месеца.
В доклада на министър Петкова до народните представители са описани всички предприети до момента действия във връзка с политиката на правителството за защита на топлоелектрическите централи у нас.
Още: Държавата отпусна почти четвърт милиард лева за жп ремонти
Още: България вече няма да спира въглищните централи през зимата
Големите горивни инсталации са от съществено значение за енергийна сигурност на страната и Министерството на енергетиката ще работи за постигането на дерогация за топлоелектрическите централи, съвместно с ресорните институции, парламентарно представени партии, български евродепутати, синдикални и работодателски организации.