Ледникова епоха: След Фицо Чехия и Словакия вече не се разбират

28 май 2025, 11:02 часа • 1444 | прочитания

От разпадането на Чехословакия през 1992 отношенията между чехи и словаци всъщност винаги са били добри и близки и са се основавали на взаимно доверие. Двете правителства се подкрепят и работят заедно в областта на отбраната, двата езика са много близки и десетки хиляди млади словаци учат в чешки университети, които се славят с по-качествено образование.

Първото задгранично пътуване на чешкия и словашкия държавен глава винаги е в съответната съседна страна, а поне веднъж годишно се провеждат съвместни правителствени заседания. Проучванията на общественото мнение пък винаги показват, че Словакия е любимата чужда страна на чехите и обратното - Чехия е любимата чужда страна на словаците.

Край на "изключителните" отношения?

След избирането на Роберт Фицо за министър-председател в Словакия през октомври 2023, отношенията обаче охладняха значително. Националистическото правителство, вдъхновено от унгарския министър-председател Виктор Орбан и ориентирано към Русия, се сблъска с проукраинския чешки кабинет на Петр Фиала. Разривът е толкова голям, че през март 2024 Прага реши да отмени традиционното съвместно заседание на двете правителства.

"Изключителните отношения" са преустановени за неопределено време, се чу тогава от Прага. "Не смятаме за целесъобразно да провеждаме правителствени разговори с правителството на Словашката република през следващите седмици или месеци. Няма как да скрием факта, че съществуват значителни различия в мненията по някои важни външнополитически въпроси", обяви премиерът Фиала пред журналисти.

След това Фицо, който нареди прекратяване на военната помощ на словашкото правителство за Украйна и започна възстановяване на отношенията с Москва, обвини кабинета на Фиала в подстрекателство към война. "Отбелязваме, че чешкото правителство е решило да застраши отношенията ни само защото е заинтересовано да подкрепи войната в Украйна, докато словашкото правителство иска да говори открито за мир", написа Фицо в социалните мрежи.

Въпреки че сътрудничеството по някои проекти на по-ниско ниво продължава, вече няма и следа от разбирателството от предишните години. Особено на фона на продължаващото сближаване на Словакия с Русия. Кулминацията на това наскоро бе участието на Фицо в тържествата в Москва на 9 май, където той беше единственият правителствен ръководител от Европейския съюз.

Нарастваща дистанция между двата народа

Вътрешнополитическите събития в Словакия, където правителството потиска независимите обществени медии и културни институции и затруднява борбата с политическата корупция, срещат негативен отзвук и в съседната страна.

Охлаждането между правителствата вече започва да се усеща и сред хората. Според годишното проучване на чешкия институт за изследване на общественото мнение STEM, което беше публикувано преди няколко дни, Словакия вече не е най-популярна сред чехите - в тази класация в момента тя заема десетото място.

Охлаждането се ускори преди година, когато прозападната словашка президентка Зузана Чапутова, която беше изключително популярна в Чехия, беше заменена от Петер Пелегрини, бивш министър при предишно управление на Фицо. Президентът Пелегрини е възприеман положително от едва 38% от чехите - това значително по-малко от предшественичката му Чапутова. "През последната година от мандата си тя се радваше на 68% подкрепа сред чехите", казва анализаторката от STEM Силвия Пети.

Всеки пети словак е привърженик на Русия

Между двете страни има дълбоки различия и по отношение на Украйна. Според проучване, проведено от института CVVM през април 2025 година, 58% от чехите подкрепят военната помощ за нападнатата страна. В Словакия обаче, според проучване на IPSOS от началото на годината, само 16% одобряват тази подкрепа. Една трета от гласоподавателите на управляващата партия "Смер" на Фицо и 20 процента от словаците като цяло дори искат Русия да спечели войната. В Чешката република техният дял е значително по-нисък – едва седем процента биха били доволни от такъв развой.

Словашкият седмичник Tyzden посочва, че чешкият президент Петр Павел е приел украинския президент Володимир Зеленски в Пражкия замък малко преди 8 май, докато Фицо е изразил уважението си към Владимир Путин в Москва няколко дни по-късно. Снимките от Пражкия замък и Кремъл говорят ясно за два противоположни свята, коментира главният редактор Стефан Хриб.

Словашката опозиция е добре дошла в Прага

Правителствените политици в Братислава се опитват да омаловажат различията между двете съседни държави. "Основното послание трябва да бъде: въпреки различните възгледи на ниво правителства, а понякога дори и на ниво държавни глави, нашите общи позиции все още съществуват", заяви пред ДВ говорителят на словашкия парламент и заместник-председател на коалиционната партия "Глас" Рихард Раси. Той смята, че след изборите в Чехия през октомври е възможно съвместните заседания на чешкото и словашкото правителство да бъдат възобновени.

Словашката опозиция, водена от партията "Прогресивна Словакия", поддържа добри отношения с Прага, а нейни представители са приемани на най-високо ниво в чешката столица. Бившият външен министър, загубил от Пелегрини на президентските избори миналата година, се обърна към чехите с думите: "Повярвайте ми, в Словакия има политическа алтернатива в лицето на опозицията и "Прогресивна Словакия". Тя ще върне Словакия от периферията на Европа обратно в центъра, а също така ще възстанови прекрасните чешко-словашки отношения."

"Прогресивна Словакия" води във всички социологически проучвания от началото на годината и заедно с други опозиционни партии в момента би получила мнозинство в парламента. В Чешката република, от друга страна, дясната популистка партия "Действие на недоволните граждани" (АНО) на олигарха Андрей Бабиш, води в нагласите преди изборите през октомври. Бабиш не крие симпатиите си към Фицо и Орбан. Следователно политическото отчуждение между двете страни може да продължи - но в обратна посока.

 

Източник: Дойче веле

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес