Тръмп се изправи срещу фармацевтичните компании

15 май 2025, 08:15 часа • 906 | прочитания

Доналд Тръмп набеляза новия си враг. Обект на гнева му този път са големите фармацевтични компании. Белият дом предприема агресивна стратегия за по-евтини медикаменти – чрез декрет. Целта е драстично да се намалят цените на лекарствата с 59 до 90 на сто. „Макар че в САЩ живеят само 4% от световното население, фармацевтичните компании правят над две трети от печалбите си именно в Америка”, каза Тръмп, когато подписваше декрета, с който цените да бъдат намалени. По думите му Съединените щати “субсидират” здравните системи на други държави, където цените не били толкова високи - например “социалистическата” система на Германия.

Американските потребители плащат близо три пъти по-високи цени за лекарства

Цените на изписваните по реперта медикаментив САЩ действително са значително по-високи, отколкото в други държави, отбелязва германската обществена медия АРД.

Още: След сваляне на санкциите: Тръмп поиска 5 неща от президента на Сирия (ВИДЕО)

Данни на американския мозъчен тръст RAND Corporation сочат, че лекарствата в Съединените щати са средно 2,78 пъти по-скъпи, отколкото в 33 други държави от Организацията на икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). В сравнение с Германия, разликата е дори още по-голяма - американците плащат почти 3 пъти повече за лекарства, пише АРД. 

Разликата в цените между САЩ и останалите страни при оригиналните препарати, които имат и по-евтини генерични варианти, е още по-голяма:  гражданите на САЩ плащат средно 4,22 пъти повече от хората в някои сходни страни.

Космически цени на инсулина

При това положение не е изненадващо, че 28% от американците изпитват “известни” или “големи” затруднения при покупката на лекарства, както става ясно от данни на организацията с нестопанска цел Kaiser Family Foundation (KFF). Този дял нараства до 37% за хората, които приемат по четири или повече лекарства по лекарско предписание.

Още: Русия обяви дневния ред, който ще постави в Турция. Има шанс и Тръмп да е там

Особено ярък пример за високите разходи за лекарства в САЩ е инсулинът - хормон, който регулира нивото на кръвната захар. Инсулиновите инжекции са жизненоважни за диабетиците. Според проучване на RAND Corporation от 2022 г. инсулинът струва почти седем пъти повече в САЩ, отколкото в Германия, отбелязва АРД.

Каква е разликата в определянето на цените

Но как така цените на лекарствата в Германия са толкова ниски в сравнение със САЩ? Това се дължи преди всичко на различните структури на ценообразуване. В Германия има централизирано, регулирано от държавата ценообразуване на лекарствата, особено на тези, отпускани по лекарско предписание. Какво означава това по-конкретно?

Производителят може отначало да определи първоначалната цена, т.е. през първата година след пускането на пазара получава пълната каталожна цена – като положителен стимул за създаването на иновативни лекарства. Но след тази първа година се прави ранна оценка на ползата от въпросното лекарство. 

Още: "Погледнах в очите му и видях душата му": Колко американски президенти успя да излъже Путин

На базата на тази оценка после се водят преговори между производителите и Сдружението на здравните каси в Германия за окончателната цена, която ще се реимбурсира. И тази цена впоследствие е валидна за всички обществени здравни каси в страната. Не е маловажен фактът, че Сдружението обединява интересите на общо 94-те съществуващи здравни каси в Германия, а това има дава силни позиции на преговорите за цените. Ако тези преговори се провалят, крайната цена се определя от арбитражна инстанция.

В САЩ липсва централизирано договоряне на цени

В САЩ няма подобни механизми за централизирано ценообразуване. Вместо това отделните субекти на пазара преговарят индивидуално с фармацевтични компании, което води дотам, че производителите на лекарства в САЩ са до голяма степен свободни сами да определят своите цени, обяснява АРД. Това пък води до големи разлики в цените и  до много високи доплащания за пациентите в САЩ.

Има и друг фактор, който играе голяма роля за по-евтините лекарства в Германия – това е, че в много по-голяма степен, отколкото в САЩ, се използват т.нар. генерични препарати – еквиваленти на оригиналния фармацевтичен продукт, но с по-ниска цена. 

Още: "За да им дам шанс да постигнат нещо велико": Тръмп с важно решение за Сирия

Недостатъчен стимул за нови медикаменти?

Всъщност една от критиките, отправяни към германската система на здравеопазване, е, че тя предлага твърде малко преки стимули за научноизследователска и иновативна дейност в областта на новите лекарства, като целенасочено насърчава генеричните лекарства - поне в сравнение със страни като САЩ.

Не само Доналд Тръмп, но и Хан Щойтел, председател на Германската асоциация на научноизследователските фармацевтични компании, е на това мнение: "Без приходите от научноизследователската и развойната дейност в САЩ новите терапии за европейските пациенти в много случаи биха били немислими."

Но картината е малко по-диференцирана. За нови препарати с малка  или почти никаква допълнителна полза в сравнение със съществуващи вече медикаменти, производителите в Германия получават минимални  финансови стимули. По-различно е положението по отношение на лекарства, осигуряващи реален и доказан медицински прогрес – това се вижда особено при иновативните медикаменти, позволяващи лечение на рак или при м-РНК ваксините. 

Има например иновативни медикаменти срещу рак с доказан ефект - германските здравни каси плащат в този случай на нуждаещите се пациенти по около 80 000-150 000 евро годишно за терапия. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес