Защо хора в Турция умират, след като са били спасени?

17748
Защо хора в Турция умират, след като са били спасени?
Снимка: Getty Images

След опустошителното земетресение в Турция Зейнeп е прекарала повече от 100 часа под развалините на срутена къща, преди спасителните екипи да успеят да я извадят от там. "Жената се чувства добре предвид обстоятелствата", се казва в прессъобщение на организацията I.S.A.R. Germany, която е сред участниците в спасителната акция.

Малко по-късно обаче спасената жена умира. "По пътя към болницата тя все още се смееше", спомня си Бастиан Хербст, единият от лекарите, които придружили Зейнеп до болницата. Може да има 120 000 причини за смъртта ѝ, казва Хербст. Тя може да е починала например от вътрешни наранявания, които първоначално не са били диагностицирани. Но е напълно възможно Зейнеп да е била сполетяна и от смъртта на спасените.

42-годишна жена бе извадена от руините в Турция след 10 дни

Четирийсет и две годишна жена беше спасена в Турция десет дни след земетресението, след като прекара под руините 222 часа, предаде турс...

Смъртта на спасените - какво се крие зад нея?

"Има различни причини за смъртта на спасените хора", обяснява Хербст. Една от тях може да бъде хипотермията. Ниските температури в земетръсната зона водят до свиване на кръвоносните съдове на затрупаните жертви. Така организмът гарантира, че през кожата и крайниците се губи възможно най-малко телесна топлина. Температурата на кръвта в тези части на тялото се понижава, докато по-топлата кръв във вътрешността на тялото осигурява функционирането на жизненоважните органи.

Възстановяването на Зейнеп е било сложно, разказва спешният медик. "Трябваше да я местим много, за да я освободим", казва Хербст. При този процес кръвоносните съдове могат да се разширят, а студената кръв - да потече обратно към вътрешността на тялото, обяснява лекарят. Това може да доведе до аритмия и смърт.

"Краката ѝ бяха затрупани от камъни и отломки", спомня си Хербст. Тя е успявала да движи краката си, но е възможно тъканите на долните крайници да са били увредени от руините, под които тя се е намирала. А когато мускулите са увредени, тялото освобождава миоглобин - това е протеинът, отговорен за преноса на кислород в мускулните клетки.

При освобождаване на затрупаните, кръвта изведнъж може отново да потече свободно и да залее тялото с миоглобин. "Това унищожава бъбреците", казва Хербст. Може да се стигне и до бъбречна недостатъчност и съпътстващо повишение на нивата на калий. Прекомерното много калий в организма от своя страна може да доведе до вентрикуларна фибрилация - състояние, което е особено опасно за хора със сърдечни заболявания.

Сеизмолог уверява, че обстановката в страната е спокойна

След тежкото земетресение в Турция сеизмичната обстановка в страната е спокойна. В това увери сеизмологът Петя Трифонова пред bTV за по...

И резкият спад на стреса може да доведе до смърт

Бастиан Хербст обаче добавя, че и резкият спад на стреса може да доведе до смърт. "Познаваме тази ситуация от спасителните акции при корабокрушенци. В момента, в който зърнат спасителните екипи, не могат да издържат повече и се давят", обяснява Хербст. Хормоните на стреса поддържат функциите на органите, пояснява лекарят. Ако стресът отшуми след спасяването, кръвоносната система на спасените може да претърпи срив.

Има и още нещо: Зейнеп е загубила съпруга и децата си при земетресението. "Може когато го е осъзнала, желанието ѝ за живот се е изпарило", казва Бастиан Хербст. "Но няма как да знаем със сигурност."

 

Източник: Дойче веле

Запознайте се с Хера - българското куче, което спаси затрупана жена в Турция

Както вече съобщихме едно от петте спасителни кучета, които България изпрати в Турция, е намерило жива жена под отломките в град А...

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ГЛЕДНА ТОЧКА:

Това лято Путин може да нахлуе в още една държава

Шест държави се очаква да се присъединят към ЕС през 2030-та. Как трябва да се промени Европа и защо темата е "горещ картоф"?

"Мадрид не плаща", а Каталуния цъфти. Въпреки сепаратизма

Моля, не се разболявайте в България!

Ще стане ли по-лошо: как се променя климатът в Гърция

В Япония: Има ли "турбо рак" от ваксините срещу Ковид-19? Проверка на фактите

Украйна: западни оръжия срещу цели в Русия?

Как Грузия върви по пътя на Украйна

Нотариуса и триумфът на злото над доброто

Ще ограничат ли в Германия скоростта по магистралите?

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com