През 2010 г. в Китай е имало повече хора с болестта на Алцхаймер, отколкото във всяка друга страна, и два пъти повече случаи на други слабоумия, отколкото е смятала Световната здравна организация.
Още: Кой има имен ден днес, 9 май 2025 г. Честито!
Още: Прогноза за времето - 9 май 2025 г. (петък)
Всъщност броят на случаите на всички видове възрастова деменция в тази държава е нараснал от 3,7 млн. през 1990 г. до 9,2 млн. през 2010 г. До този извод е стигнала международна група специалисти след първи международен анализ на епидемиологичните изследвания, пише New Scientist.
Това са много лоши новини за Китай, в който 90% от възрастните се намират под грижите на семействата си – китайските старчески домове са затворени за тези, които имат близки, независимо че голямата миграция от селата към градовете е нарушила традиционната структура на семействата.
Тези цифри са резултат не само от застаряването на китайското население, но и от политиката на властите.
Още: "Вън Пеевски от властта": От "Правосъдие за всеки" организират пореден протест пред парламента
Още: Най-важните новини за деня: 8 май 2025 г.
Когато една страна пристъпи към модернизация, смъртността започва да спада, а раждаемостта – да расте. След известно време последната също се снижава (включително от съответните мерки на правителството) и двата показателя се изравняват, но преди това настъпва демографски срив и хората от определена възрастова категория са повече от другите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Времето в петък - затишие пред буря: Прогнозата на Никол Станулова
Още: Голяма тапа се образува на АМ "Тракия" на излизане от София (СНИМКИ)
В КНР това се е случило през 50-те и 60-те години на ХХ век, след които последвало рязко спадане на раждаемостта през 70-те, което впоследствие получило подкрепа във вид на политиката „едно семейство – едно дете”. В резултат Китай е застарял много по-бързо от другите страни с аналогично ниво на доходите – например Индия.
Но според прогнозите към 2033 г. броят на немощните и зависимите, основно възрастни, в КНР ще превиши броя на хората в трудоспособна възраст. И новото изследване говори за това, че те ще се нуждаят от повече грижи, отколкото е очаквал Китай.
Колкото по-старо е населението, толкова повече се разпространява деменцията – в застаряващия Евросъюз броят на случаите е нараснал от 4,9 млн. до 6,3 млн. само от 2004 до 2010 г.
Още: Иван Христанов: Българската политика е доминирана от национални предатели (ВИДЕО)
Още: Държавата одобри програма с 43 мерки за пътна безопасност, акцентът е върху рисковите отсечки
В Китай ръстът на този показател е съпоставим с този в Европа и САЩ. Според оценките през 1990 г. от деменция са страдали 1,8% от китайците на 65–69 години и 42,1% във възрастовата група 95–99 години. През 2010 година тези показатели са били съответно 2,6% и 60,5%.
Експанзията на деменция в Китай може да отразява и подобряването на диагностиката, и влиянието на урбанизацията с нейното затлъстяване, диабет и не особено здравословна екология. И ако е вярна хипотезата за това, че затлъстяването в зряла възраст е рисков фактор за деменция, то в бъдеще показателите в Китай ще нараснат с 20% над сегашните предсказания.
Резултатите от изследването са публикувани в сп. Lancet.