Европейската комисия ще оповести днес своето становище по повод промените в конституцията на Унгария, приети през април миналата година. Възможно е комисията да реши да предприеме наказателна процедура срещу Будапеща заради отнетата чрез законовите промени независимост на Унгарската централна банка.
Още: Синдромът на родителското отчуждение и частните случаи на педофилия: Наука, факти и поле за спор
Още: Всичко за перфектното барбекю в Kaufland до 18 май
Друга възможност, от която комисията засега се въздържа, е замразяването на правото на глас на унгарските представители в Съвета на ЕС и в Европейския съвет.
Очаква се Брюксел официално да предупреди консервативния унгарски премиер Виктор Орбан за това, че Унгария ще бъде изправена пред съда на ЕС, ако правителството доброволно не промени новите закони, които накърняват независимостта на Централната банка на страната.
До този момент трите най-големи групи в Европейския парламент - на Европейската народна партия, на социалистите и демократите и на либералите и демократите, изразиха готовност да подкрепят решение на комисията, което би предвиждало санкции. ЕК ще изрази становище и ще оповести своето решение, след като в последните седмици юристи на комисията проучиха преводите на английски и на френски език на утвърдените от унгарския парламент текстове.
Още: Оранжев и жълт код за значителни валежи в събота
Още: Разходка в планината или уютен ден с книга? Времето през уикенда 10-11 май 2025 г.
Групата на социалистите призова председателя на ЕК Жозе Барозу за решителни действия, а либералите и демократите настояха за увеличаване на натиска над властите в Будапеща.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Българските католици са доволни от избора на папа Лъв XIV
Още: С половин уста патриарх Даниил призова новия папа да спре реформите
ЕНП изрази готовност да се съгласи със становището на ЕК, преди още то да бъде оповестено, като призова унгарския премиер Виктор Орбан да предприеме, ако е необходимо, съответните законодателни промени. Очаква се утре Барозу да говори по този въпрос пред евродепутатите в Страсбург.
ЕС и Международният валутен фонд (МВФ) обявиха, че няма да започнат преговори с Унгария за оказването на финансова помощ, ако законите не бъдат променени и не бъде гарантирано, че банката е защитена от намесата на популисткото правителство, чиито реформи предизвикаха редица критики. БТА