Бившият шеф на НЕК научил на плажа, че е уволнен

05 август 2019, 16:00 часа 5322 прочитания 0 коментара

Бившият шеф на НЕК Петър Илиев научил, че е освободен от ръководните си постове в държавната компания, докато бил на плажа. Новият ръководител на БЕХ Жаклен Коен му го съобщил по телефона, докато Илиев бил в отпуска, без да му обясни каква е причината.

Още: Тодор Матев, Електрохолд Продажби: Платформата ENERGOTO.BG е модерно решение в полза на малкия и средния бизнес

Още: Иван Иванов за АМ “Европа“: За осем месеца наваксахме 4 пропилени години

"Никой не ми е казал какво съм сбъркал. Вероятно съм неудобен, защото казвам нещата, каквито са. Не съм ги спестявал нито в КЕВР, нито в министерството. Ядосах много хора, когато казах, че никой не се грижи за свободния пазар на ток. Но това са фактите", обясни Илиев по време на пресконференция.

Остраняването му може да е дошло и под натиск на работодателските организации, които го обвиняваха за съмнителни търгове за продажба на електроенергия. "Не знам кой управлява енергетиката", заяви Петър Илиев.

Институциите и бизнесът в България са оказвали натиск върху НЕК да продава електроенергия при неизгодни условия, стана ясно от думите на освободения шеф на дружеството. Той призна, че различни хора - висшестоящи и търговци - са му се обаждали, опитвайки да му окажат натиск за продажби на ток.

Още: Цените на храните: Какво поскъпва и какво поевтинява

Още: Китай обяви план за стабилизиране на автомобилния сектор

Според Илиев у нас се провеждат фиктивни търгове и се продава ток на много по-ниска от пазарната цена. Тази практика ощетява държавните компании и ги принуждава да трупат загуби.

Бившият шеф на НЕК разкри, че много от купувачите и търговците на електроенергия не са свикнали да работят при чисто пазарните правила, наложени от него. "Преди въвеждането на борсата много хора бяха свикнали да си пазаруват енергия по телефона", отбеляза Илиев.

Бизнесът смятал, че с натиск и административни мерки могат да постигнат по-ниски цени на тока. "Не е това начинът", каза Илиев. 

Защо страната ни губи от търговията с електроенергия, прочетете в Expert.bg.

Още: Коефициентът на заетост в ЕС се увеличава

Още: ВяЕЦ „Свети Никола“ започва да предлага гаранции за произход на БНЕБ

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес