Обединеното кралство може отново да отложи излизането си от Европейския съюз. Това решиха евродепутатите днес след близо 3-часови дискусии в Европарламента. На дебатите присъстваха главният преговарящ по Brexit Мишел Барние и председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер.
544 депутати гласуваха за финалната резолюция, 126 - бяха против, а 38 се въздържаха.
Съществува обаче уловка - трябва да запази свободното движение по ирландската граница и дори при липса на сделка с Брюксел, Великобритания да изпълни финансовите си задължения към Общността.
На практика това прави нова сделка между премиера Борис Джонсън и преговарящите по Brexit невъзможна. Вариантът за ново отлагане е посочен в член 50 от Лисабонския договор.
"Европейският парламент ще подкрепи удължаването на сроковете, посочени в член 50 от Лисабонския договор, ако има причини и цел за това, по-специално (желание) да се избегне Брекзит без сделка, да се проведат парламентарни избори или референдум, да се откаже да приложи член 50 или да сключи споразумение за условията за изтегляне", пише в резолюцията.
Постигнатото в момента споразумение за оттегляне е справедливо, балансирано и предоставя правна сигурност, отбелязват евродепутатите. С това те потвърждават отново желанието на Брюксел за "организиран Brext".
В резолюцията членовете на ЕП изразяват готовността си за връщане към първоначалното предложение на ЕС за предпазен механизъм, предназначен само за Северна Ирландия. Те също така приветстват разглеждането на "алтернативни възможности", ако са правно и оперативно надеждни и отговарят на ръководните принципи на ЕС. Те обаче подчертават, че няма да позволят одобрение за Споразумение за оттегляне без предпазен механизъм.
И така, новите евродепутати изцяло прехвърлят топката в полето на Великобритания и ги посочват като единствените отговорни за Brexit без сделка. Както стана ясно преди дни - този вариант ще има тежки последици за жителите на Острова. Може би дори по-тежки, отколкото си представя самият премиер Джонсън, както намекна по време на дебатите Мишел Барние.
В резолюцията се подчертава, че прекъсването на работата на парламента с решение на премиера Борис Джонсън до 14 октомври само увеличава вероятността от най-лошия сценарий.
Въпреки това, "в случай на излизане без сделка, финансовите задължения на Великобритания ще останат в сила", гласи резолюцията. В текста също така се отбелязва, че няма да има преходен период в икономическите отношения с ЕС при липса на пълно споразумение.
"По-нататъшни преговори за нова търговска сделка, след като Великобритания се оттегли от Европейския съюз без такава, ще бъдат възможни, само ако Лондон спазва задълженията и обещанията си относно правата на гражданите, финансовото споразумение и Споразумението от Разпети петък", се посочва в документа.
Гарантирането на правата и житейските избори на гражданите на ЕС в Обединеното кралство и на британските граждани в ЕС остава основен приоритет на Парламента, като евродепутатите изразяват тяхната загриженост във връзка с прилагането на схемата на Обединеното кралство за уседналост.
Те насърчават останалите 27 държави членки да приемат щедър и последователен подход в това отношение, и да гарантират правната сигурност на британските граждани пребиваващи в ЕС.