Главният секретар на Главното мюфтийство Джемал Фаик отрече да е запознат за натиск от турския външен министър за разрешаване на финансиране от чужди държави на вероизповеданията.
Той призова "България да се отърси от комплекса на малкия народ" и подчерта, че не вярва да е възможна подобна намеса във вътрешната политика на суверенна държава.
"Това е новост за нас. Ние го чухме от разговор по БНР. Нямам достоверен източник на информация, която да потвърждава изказването на турския външен министър. Ние не сме страна по това политическо говорене", каза Джемал Фаик.
В ефира на "Здравей България" той коментира изказването на турския външен министър Мевлют Чавушоглу, който на публична реч заяви, че се е обаждал в София и е настоявал за определeни моменти в религиозния ни закон, като казва, че промените са настъпили в следствие на турска намеса.
"Крайно време е България да се отърси от комплекса на малкия народ. Ние сме суверенна държава и не мисля, че който и да е външен министър би повлиял на политиците в страната", каза Фаик.
Той коментира и промените в закона, които разрешават външното финансиране на религиозните организации. Според него дарението било свободен акт, поощрен от всички аврамови религии - "да се харчи в името на Аллах".
"Няма как на 100% държавата да поеме всички разноски за религията. Всички, които внесоха законопроекта бяха против да се ограничава външното финансиране", добави главният секретар.
По думите му от това външно финансиране най-малко получавало мюсюлманското вероизповедание и по най-прозрачния начин. Това били 2 милиона годишно от Дианета за подпомагане на три духовни училища и висшия ислямски институт.
"Когато се направи среща с патриарх Неофит, премиерът каза, че по никакъв начин няма да се излезе от думата на Светия синод. Благодарение на тях не се спря външното финансиране", заяви Фаик.
"Не сме си плащали данъците, защото Главно мюфтийство не беше оставено да работи нормално от редица хора, няма да споменавам имена. От 2006 г. до 2012 г. когато бяха големите брожения в Главно мюфтийство - в него имаше децентрализация по местни поделения и след направена проверка се откриха много нарушения".
Така Фаик отговори на въпроса защо Мюфтийството не си е плащало данъците. Най-важното според него било, че не били укривали данъците и били декларирали всичко "до стотинка"
Той добави, че дали предишния Главен мюфтия е укрил данъци или не - щяло бъде казано от съда. Имало финансови злоупотреби, но това не било "грях" на сегашното главно мюфтийство.
"Изплащането на субсидията ще бъде на 4-ри транша. Първият ще бъде в началото на април, след което ще подадем молба за погасителен план към НАП и това ще бъде разсрочено в годините", допълни главният секретар.