Народното събрание прие ветото на президента Румен Радев за криминализирането на нерегламентирания превоз. Това стана с подкрепата на БСП ,"Обединени патриоти", "Воля" и независими депутати, докато ДПС отсъстваше от пленарната зала.
Единствено ГЕРБ и един независим депутат подкрепиха отново текстове, които въвеждат до 10 години затвор за нерегламентиран превоз.
Съгласно правилника за преодоляване на ветото е необходимо мнозинство повече от половината от всички народни представители.
Президентът върна закона с редица мотиви, сред които и че депутатите не са уточнили и критериите, по които нерегламентираният обществен превоз на пътници ще се разграничава от т.нар. споделено пътуване.
БСП го подкрепиха с мотива, че наказанието е прекалено голямо за деянието.
В края на ноември мнозинството в парламента криминализира нерегламентирания превоз на пътници през Кодекса на търговското корабоплаване. Предложението бе внесено от депутата от ГЕРБ Иглика Събева в преходните и заключителните разпоредби между първо и второ четене. Тя бе и единствената, която днес подкрепи промените.
Приетите текстове предвиждаха от две до пет години лишаване от свобода и отнемане на моторното превозно средство в полза на държавата на всеки, който извършва обществен превоз на пътници без регистрация, разрешение и лиценз.
Когато деянието е извършено от две или повече лица или чрез фалшив документ, наказанието се предвиждаше да бъде лишаване на свобода от пет до десет години или санкция от 5 до 15 хил. лева, като съдът можеше да постанови конфискация до една втора от имуществото на виновния.
Сега депутатите могат да преработят промените или да се откажат от тях.
Обсъждания
Сериозни критики дойдоха от парламентарната група на БСП.
"Законът, който президентът връща, уважаеми дами и господа народни представители, е некомпетентен, ще бъде неефективен, а освен това това е нечестен към тези, на които уж иска да помогне. Съвсем спокойно ще се опитам да ви обясня защо. Некомпетентен е, поради простата причина, че както президентът обяснява, той би следвало да е обоснован, предвидим и прецизен", посочи депутатът от БСП Крум Зарков.
Според него с този закон нито ще се помогне на жертвите от престъпления, нито на хората от транспортния бранш, а единственото, което се прави е те да бъдат заблуждавани.
"Неслучайно се намираме на местата по свободна конкуренция, на които сме. Не съм чул за държава, която чрез Наказателния кодекс е осигурила свободна конкуренция. Не съм чул и за държава, която го прави като променя Закона за търговското корабоплаване.
Вчера на Транспортната комисия заседават по наказателния кодекс. Предлагам все пак, ако ветото бъде прието, дано да не е Комисията по младежта и спорта, която да се заеме с него. Това не са анекдоти, поведението ви е втрещяващо.
Повторението на една и съща грешка е вбесяващо, некомпетентността ви е смразяваща. Тя е в такива размери, че вече е заплаха за националната сигурност. За това, много ви моля - приемете мотивите на ветото на президента, ако действително искате да решите, организирайте качествена дискусия", заяви Зарков.
Според вносителя Иглика Събева от ГЕРБ мотивите на президента са оскъдни и общи. По думите й мотивите на държавния глава са без каквато и да е била конкретика и без ясен анализ на правната норма, която се предлага.
"Мотивите са общи, бланкетни", коментира Събева. Тя изтъкна, че част от мотивите не кореспондират с темата на закона.
Иглика Събева посочи още, че мотивите за предложенията за промени в кодекса е наличието на организирани групи, които извършват този вид превози, които предлага такъв вид услуга, без да са лицензирани.
"Считам, че ясно е разграничено от чистата форма на споделеното пътуване там, където хората пътуват на приятелски начала", коментира още Събева.
Депутатът от ГЕРБ призова разпоредбата да се тълкува правилно.