Може да се каже, че безпилотните летателни апарати и свръхлеките летателни апарати на слънчеви батерии вече са завоювали небето на родната ни планета. Инженерите от компаниите Northrop Grumman и LGarde обаче смятат, че това е само началото.
Още: Религия, добродетели и други чудеса на българското образование
Още: Мага-ту-туу или как би изглеждала снимката на Борисов с Тръмп-младши
Според учените, в близкото бъдеще безпилотните летателни апарати ще могат да летят в небесата на Венера, Титан и Марс, провеждайки най-разнообразни научни изследвания на атмосферата и повърхността на тези небесни тела.
При това всички необходими технологии за създаването на такива специализирани летателни апарати вече съществуват и хората трябва единствено да ги приложат на практика.
Специалистите от компанията Northrop Grumman са избрали като своя първа цел Венера – съседната на Земята планета, намираща се по-близо до Слънцето и обгръщана по-силно от „горещия му дъх“. Разработваният от тях безпилотен летателен апарат за изследване атмосферата на Венера се нарича VAMP (Venus Atmospheric Maneuverable Platform). Това е надуваема машина, която ще бъде превозвана в товарния отдел на космическите кораби. Преди да се отправи на своята мисия, апаратът ще бъде надут с помощта на водород, съхраняван на кораба в сгъстен вид в специални балони.
Още: Религия в училище: Левите говорят, десните мълчат
Още: ПОМОЩ! Не останаха богати мъже за всички меркантилни жени!
Когато космическият кораб достигне определена височина и скорост, VAMP ще бъде пуснат от борда и ще се отправи на самостоятелен полет в атмосферата на Венера.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Копайте землянки, братя и сестри! Бомбоубежища има само за 3% от нас
Още: В днешния побъркан свят личности като Франциск I са лъч благоразумие
Благодарение на подемните сили, създавани от пълнителя с водород, апаратът няма да губи много енергия за осъществяването на полет в атмосферата на съседната ни планета. Атмосферните потоци, характерни за Венера, ще позволят на машината да осъществи една пълна обиколка около планетата за шест денонощия.
Енергията, необходима за работата на двигателите, ще бъде изработвана чрез слънчеви батерии по време на светлата част от денонощието. По време на тъмната част апаратът ще използва радиоизотопен термоелектрически генератор, работещ на плутоний -283.
Размахът на крилете на апарата е 45 метра, а теглото му е 450 килограма. Той ще е способен да превозва товар от 200 килограма, състоящ се от различно научно оборудване.
Още: Питаме: Ще имат ли ефект протестите срещу смъртоносните български пътища? Анкетата на Actualno
Още: "Ние не бяхме такива": Защо всяко поколение си мисли, че е последното умно?
Максималната височина на полета на машината ще е между 70 километра по време на светлите часове и 55 километра през тъмните часове от денонощието.
Двигателят на апарата ще продължи да работи една година, след което VAMP няма да може да поддържа необходимата височина и ще прекрати своя полет и съществуване, слизайки в бурните ниски слоеве на атмосферата на Венера.
Редактор: Анна Маринова