Швейцарски учени проведоха изследване, което доказва, че дори не толкова силния шум, който непрекъснато чуваме в нашето всекидневие, е способен негативно да повлияе на сърдечната функция. Дори самите ние да не забелязваме това, постоянно се намираме под вредното влияние на шума, предупреждават специалистите.
Още: Peevski style: Бий Киселова, да се сещат останалите
Още: Религия, добродетели и други чудеса на българското образование
В хода на изследването били обхванати 110 възрастни доброволци, носещи портативни монитори за измерване на сърдечния ритъм.
По време на тестовете учените установили, че честотата на сърдечните съкращения, които се осъществяват за минута, нараства при излагането на хората на шум.
Това се случва дори и тогава, когато нивото на шум не превишава 65 децибела, което може да се постигне при силен смях или разговор на висок глас. Заради учестения и неравномерен ритъм, породен от шумната обстановка, човек е по-застрашен от сърдечен пристъп, предупреждават учените.
Още: Мага-ту-туу или как би изглеждала снимката на Борисов с Тръмп-младши
Още: Религия в училище: Левите говорят, десните мълчат
В същото време в случаите, когато нивото на шум е достатъчно ниско, се случва обратното. Активността на парасимпатиковата система значително намалява, а тя, като специфична част от нервната система, е способна да забави сърдечния ритъм. По този начин се намалява честотата на съкращаването на сърцето и се отпускат кръвоносните съдове в кръвоносната система.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ПОМОЩ! Не останаха богати мъже за всички меркантилни жени!
Още: Копайте землянки, братя и сестри! Бомбоубежища има само за 3% от нас
И все пак, не е необходимо са носите тапи за уши, за да се предпазите от шумовете в околната среда. Такива предпазни средства може да се окажат прекалени. Авторът на изследването – Шарлота Ериксън от Кралския институт в Стокхолм потвърждава, че въздействието на заобикалящия ни шум върху работата на сърцето не е толкова сериозно. Трябва да се вземе обаче предвид индивидуалната поносимост на всеки човек към шума.
Тези хора, които реагират прекалено рязко на силните звуци около тях, е необходимо да се отнасят по-внимателно към работата на своята сърдечно-съдова система.
Ериксън напомня още, че шумът предизвиква дразнене на нервната система и стрес, което е достатъчен повод да се избягват прекалено силните звуци. Например – по време на слушане на музика. В случая трябва да припомним и всеобщото мнение на учените, че използването на слушалки съвсем не е полезно за здравето на носещия ги потребител.
Още: В днешния побъркан свят личности като Франциск I са лъч благоразумие
Още: Питаме: Ще имат ли ефект протестите срещу смъртоносните български пътища? Анкетата на Actualno
Редактор: Анна Маринова