Инфлацията е причина мнозина изобщо да не могат да си позволят големи покупки. Но пък дребните делнични луксове - като едно ново червило - стават все по-търсени. Този феномен е известен като "ефектът на червилото".
Още: Нова среща между Тръмп и Зеленски, ето кога
Още: Анализ: САЩ вече не могат да са световен полицай
"Ефектът на червилото показва, че и във времена на криза на хората им се иска да си доставят някакво удоволствие, т.е. да се поглезят и да се почувстват поне малко по-добре", обяснява Йорг Фундер от университета във Вормс.
Да бъдеш красив в некрасиви времена
При това не става дума непременно за яркочервено червило - същата работа вършат и някой парфюм или крем за лице. По официални данни миналата година продажбите на декоративна козметика в Германия са нараснали с 16 процента. И то макар като цяло потребителите да са харчили по-малко.
Още: „Лов на вещици“ в САЩ заради критични коментари за Чарли Кърк
Още: Дело за 15 млрд. долара: Тръмп ще съди за клевета и обида "New York Times"
Експертката по капиталовите пазари Гертруд Трауд обаче изразява съмнения по отношение на значимостта на ефекта. Тя има по-скоро психологическо обяснение: "Ефектът на червилото е допълнителен, а не показателен индикатор за тенденциите в конюнктурата". Както показват редица проучвания от последните години - именно във времената на криза жените полагат особени грижи за красотата си. "Цифрите сочат, че делът на козметиката и облеклото расте във времена на кризи."
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Дупка като пропаст в асфалта погълна камион (ВИДЕО)
Още: Тръмп увери, че Израел няма да нанася повече удари по Катар
Ефектът е като след 11 септември
Този ефект е известен. Още по време на Голямата депресия - най-голямата икономическа криза в САЩ през 1930-те години, жените си купували повече червила. Същото се случва и след терористичните нападения от 11 септември 2001 година.
Експертът по потреблението Фундер открива проявата на ефекта и другаде - например в повишения интерес към еднодневните екскурзии, бижутата или добрата храна, т.е. насладата в най-широкия смисъл. Става дума просто за това да си доставиш някакво удоволствие.
Още: "След това ще се заемем с Чикаго": Тръмп вкара Националната гвардия в Мемфис
Още: Тръмп: Ударихме още един кораб на наркотрафиканти край Венецуела (ВИДЕО)
Защо растат продажбите
Експертите казват, че миналата година осем милиона души в Германия са си купили червило, т.е. два милиона повече от 2021 година.
Но в това отношение роля вероятно е изиграло и приключването на пандемията: "Към актуалната криза би могло да се добави, че във времената след коронавируса и отпадането на маските търсенето на декоративна козметика нараства наново, защото най-накрая можем да се възползваме от нея", посочва Трауд. Но покупката на червила не би могла да свърши работата на кристална топка, която да предскаже развитието на конюнктурата.
Източник: Дойче веле