Европейската комисия (ЕК) и южноамериканският търговски блок Меркосур обявиха, че са сключили споразумение за свободна търговия след продължили почти 25 години преговори, съобщиха световните агенции, цитирани от БТА.
Още: Заради скандала с чата в Signal: Пентагонът ще разследва Пийт Хегсет
Още: САЩ спря излъчването на Радио Свобода в Русия
Споразумението ЕС-Меркосур "бележи началото на нова история", написа председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен в социалната мрежа "Екс" (X). Тя е в Уругвай за срещата на върха на страните от Меркосур.
Ползи и за двете страни
Още: На финала на сделката Меркосур: Фон дер Лайен на среща с южноамерикански лидери
Председателят на ЕК и президентите на Бразилия, Аржентина, Уругвай и Парагвай дадоха обща пресконференция след сключването на споразумението.
Още: Тръмп разглоби световния ред, построен с много усилия след Втората световна война
Още: US генерал Кристофър Каволи: Русия е изгубила над 4000 танка в Украйна
This agreement is a win for Europe.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) December 6, 2024
30.000 European small companies are already exporting to Mercosur.
Many more will follow.
EU-Mercosur reflects our values and commitment to climate action.
And our 🇪🇺 health and food standards remain untouchable ↓ https://t.co/Swp66exJrY
Още: Външният ни министър разговаря с държавния секретар на Тръмп - Марко Рубио
Още: Десетки земетресения удариха Тексас
„Приключихме преговорите за споразумение между ЕС и Меркосур. Това е началото на една нова история. Сега очаквам с нетърпение да го обсъдим с европейските държави. Това е печелившо споразумение, което ще донесе значителни ползи за потребителите и бизнеса и от двете страни. Ние сме фокусирани върху справедливостта и взаимната изгода. Вслушахме се в опасенията на нашите фермери и предприехме действия спрямо тях. Това споразумение включва стабилни гаранции за защита на вашите средства за препитание.
Още: Кои са основните стоки в двустранната търговия между ЕС и Меркосур?
Още: Мъск отрече, че напуска правителството на САЩ. Ванс разкри следващата му роля (ВИДЕО)
Още: Кой подлива вода на Тръмп и Путин? Русия надуши заговор
ЕС-Меркосур е най-голямото споразумение досега, когато става дума за защита на храни и напитки в ЕС. Повече от 350 продукта в ЕС вече са защитени с географско указание. Освен това нашите европейски стандарти за здраве и храни остават недосегаеми. Износителите от Меркосур ще трябва да спазват стриктно тези стандарти, за да получат достъп до пазара на ЕС. Това е реалността на споразумение, което ще спести на компаниите от ЕС експортни мита на стойност 4 милиарда евро годишно”, обясни председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Обхватът на споразумението
Още: Срещу споразумението “Меркосур“: Френските фермери на протест
Споразумението за свободна търговия ще обхване над 700 милиона души и ще създаде една от най-големите зони за свободна търговия в света.
Тя покрива Бразилия, Аржентина, Парагвай и Уругвай. Боливия, която е нов член на Меркосур, и Венецуела, която е изключена от 2016 г., не са включени.
Основната цел е да се насърчи търговията чрез намаляване на митата, което ще позволи на южноамериканските страни да изнасят големи количества говеждо месо, пилешко месо и захар, без да плащат мита.
Съпротива в Европа
Още: Макрон губи влияние в Брюксел: Търговията ЕС - Южна Америка го показва
Припомняме, че преговори по договора се водят от 1999 г. насам. Той раздели Европа, където критиците твърдят, че може да доведе до евтин внос и въздействие върху околната среда. Плановете на председателя на ЕК се оказаха в опасност, след като италиански правителствен източник заяви на 5 декември, че „не са налице условията“ Рим да подпише споразумението. Това може да даде възможност на противниците в Европа да го блокират.
Много от държавите членки на ЕС, начело с Германия и Испания, подкрепят споразумението. Франция обаче е начело на европейската опозиция срещу споразумението, към която се присъединяват Италия и Полша. След като Нидерландия и Австрия също изразиха резерви, Франция се надява да спре напредъка на сделката.
За да влезе в сила обаче, споразумението трябва да бъде одобрено от Европейския парламент (ЕП) и Съвета на ЕС. Групите на Зелените и Левицата в Европарламента вече заявиха, че няма да го подкрепят.