Европейският съюз утре ще представи новият фонд за отбрана в размер на 13 млрд. евро, но условията за участие в него ще изключват „трети страни“, включително Великобритания след Брекзит и САЩ.
Още: 1000 долара срещу "самодепортация": Новата хрумка на Тръмп, която може и да е просто пушилка
Още: 12 трупа и мълчание от полицията: Действа ли нов сериен убиец? (ВИДЕО)
Европейският отбранителен фонд (ЕDF) е основен елемент от стратегията на блока да увеличи способността си да гарантира собствената си сигурност, тъй като се тревожи за заплахата от Русия и очевидната двойнственост на Съединените щати при управлението на президента Доналд Тръмп.
Парите, които ЕС предлага за научноизследователска и развойна дейност, когато стартира през 2021 г., ще бъдат достъпни само за държавите-членки на ЕС, но не за Великобритания, която дотогава вече ще е напуснала общността, както и за Съединените щати.
За да отговарят на условията за финансиране от ЕDF, "компаниите ще трябва да се базират в Европейския съюз, да разполагат с инфраструктура в Европейския съюз и преди всичко вземането на решения да не може да бъде контролирано от субект, базиран извън Европейския съюз", каза пред АФП пожелал анонимност представител на ЕС.
Още: Злоупотреба със сила? Бодигардът на Иванка Тръмп грубо елиминира непознат мъж (ВИДЕО)
Още: Руски самолет Ан-124 скоро ще има нов дом - Канада го конфискува за Украйна
Това означава, че европейско дъщерно дружество на производител в сферата на отбраната от САЩ например не може да получи финансиране по EDF.
Тези условия ще се прилагат и за Великобритания, която напуска блока през март следващата година, потвърди друг служител на АФП, освен ако Лондон не договори специална сделка за сътрудничество в областта на отбраната, предаде БГНЕС.
Още: Мъж се вряза с автомобила си в дома на Дженифър Анистън (ВИДЕО)
Още: Байдън упрекна Тръмп, че успокоява Путин с натиск върху Украйна
"Страните, които не са членки на ЕС и ЕИП (Европейското икономическо пространство), няма да бъдат асоциирани към фонда, освен ако не бъде сключено специално споразумение за тази цел", каза друг служител.
"Програмата е предназначена да се прилага от 1 януари 2021 г. и следователно за съюз от 27 държави-членки."
Откакто ЕС стартира през декември своя пакт за сътрудничество в областта на отбраната, в Съединените щати се появи безпокойство, че тези действия на Брюксел могат да се превърнат в средство за протекционизъм, предназначено да защитава европейските отбранителни компании от американските им конкуренти. Но Брюксел твърди, че няма несправедливост, а един служител заяви: „Нормално е европейските пари да отиват при европейски компании“.
Още: Трагедия след трагедия за САЩ: Втори изтребител падна в Червено море за една седмица
Още: Теч на данни: Администрацията на Тръмп забърка нов скандал с приложението Signal
Представители на ЕС са на мнение, че EDF ще помогне на блока да се освободи от зависимостта от САЩ в тази сфера и ще допринесе за неговата „стратегическа автономия“.
ЕС предвиди в бюджет 2021-2027 13 милиарда евро за EDF, включително 4,1 млрд. за изследвания и 8,9 млрд. за развиване на военни способности.
Франция се надява да получи финансиране за проект за дронове, по който работи с Германия, Италия и Испания, каза френският министър на отбраната Флоранс Парли.
Част от обосновката за ЕDF и европейското сътрудничество в областта на отбраната е да се накарат страните от ЕС да харчат по-ефективно и ефикасно.
"В момента 80% от изследванията и разработките в Европейския съюз се извършват на национална основа, което води до 173 оръжейни системи, които не са взаимодействащи, не можем да оставим нещата така", каза един от официалните представители на ЕС.