Г-20 ще действат за възстановяване на доверието и растежа
Ръководителите на страните от Г-20 ще предприемат необходимите мерки, за да възстановят доверието в глобалната икономика въпреки все още скептичните пазари.
Те уверяват, че ще бъде направено всичко възможно, за да стимулират икономическия растеж, включително и в Европа.
Това се казва в проект за финална декларация на форума. Ръководителите на най-развитите страни и тези с растящи икономики, на които се падат близо 90% от световния БВП, се ангажират да предприемат необходимите мерки за засилване на глобалния икономически растеж и възстановяване на доверието, се казва в текста.
Изправени пред тежките проблеми на кризата ръководителите на страните от еврозоната, членове на Г-20, изразяват готовност да предприемат "всички необходими мерки за запазване на интегритета и стабилността в своята зона". Много страни не са убедени във възможността това да стане, като изтъкват своето разочарование от липсата на амбиция на европейците. Ръководителите на страните с бързо растящи икономики от групата BRICS /Бразилия, Индия, Русия, Китай и ЮАР/ изразяват разочарованието си от липсата на конкретни мерки, които да овладеят дълговата криза в еврозоната, каза говорителят на руския президент.
Президентът на ЕС Херман ван Ромпой от своя страна увери в проекта за финална декларация, че Г-20 ще подкрепи и поощри усилията на европейците. САЩ многократно поощряват европейците да действат по-активно за излизане от кризата, опасявайки се от последствията, които тя може да има за техния собствен растеж. Президентът Барак Обама заяви, че се чувства окуражен след срещата си с германския канцлер Ангела Меркел, според говорителя на Белия дом.
Обама покани своите европейски партньори да се съберат след вечеря, за да обсъдят проблемите, свързани с кризата. От своя страна европейските ръководители не желаят да бъдат приемани като единствени виновни за проблемите пред световната икономика. Европейците не са дошли на срещата на върха на Г-20 в Лос Кабос (Мексико), за да получават уроци по демокрация, заяви пред журналисти председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу.
Той отбеляза мимоходом също и че не всички страни от Г-20 са демокрации. "Не сме единствените отговорни за сегашните икономически проблеми пред света", посочи и Ван Ромпой. Страните с бързо развиващи се икономики открито заявяват, че първо европейците трябва да решат своите проблеми. Поканени да обявят с какви суми ще участват в увеличаването на ресурсите на МВФ, те поставиха условия. Размерът на участието на страните от BRICS ще е около 70 млрд. долара.
Редактор: Георги Иванов
Блеър: Съдбата на еврото зависи от Германия
Съдбата на европейската валута ще зависи изцяло от решението на правителството на Германия. Това заяви британският бивш премиер Тон...
Редактор:
Адриана Димитрова
Етикети: Г-20