Канада в паника: Войните в Украйна и Близкия изток показаха, че сме неподготвени

23 юни 2025, 07:30 часа 2145 прочитания

Докато наблюдаваме войната между Украйна и Русия, както и войните между Израел и "Хамас", "Хизбула", хутите и Иран, осъзнаваме колко неподготвена е Канада за подобни предизвикателства, пише канадското издание The Globe and Mail. След десетилетия на пренебрегване, канадските въоръжени сили са в окаяно състояние: зле екипирани, а в някои ключови области и напълно недооборудвани.

Например, когато в началото на 2022 г. започна военната инвазия на Русия в Украйна, способността на украинците да се съпротивляват до голяма степен зависеше от два вида оръжия: противотанкови ракети и зенитно-ракетни системи.

В миналото канадските военни използваха няколко оръжейни системи, за да се защитават от въздушни атаки. До 2012 г. обаче всички тези системи бяха изведени от употреба и все още не са подменени. Миналата година Отава придоби модерна система за противовъздушна отбрана NASAMS, но само за да я даде на Украйна. Още: На Г-7: Зеленски договаря съвместно оръжейно производство с канадския премиер (ВИДЕО)

"С какво ще се бием?"

В началото на войната украинците активно използваха преносими противотанкови ракетни системи, като американския Javelin и европейския AT4, и успешно унищожиха голям брой руски бронирани машини. Канада сега разполага само с остарели противотанкови оръжия.

В края на миналата година Отава направи спешна покупка на преносими зенитно-ракетни комплекси RBS 70 от Швеция и противотанкови ракети Spike от Израел за военния си контингент в Латвия. Новите оръжия вече постъпват на въоръжение в канадската армия. Но що се отнася до другите сухопътни части на Канада, те нямат средства да се защитят от танкове или самолети. Както редник Фрост е попитал във филма „Пришълци“ от 1986 г.: „С какво ще се бием? С подръчни неща ли?“

Украинците разполагат с редица високотехнологични оръжия в арсенала си, каквито Канада не притежава. Сред тях са съвременни самоходни артилерийски установки: френската CAESAR и шведската Archer. Тези установки са способни бързо да нанасят удари и да изчезват, преди врагът да има време да реагира. Те разполагат и с американската високомобилна ракетна система за залпов огън HIMARS, френско-британските крилати ракети Storm Shadow и самолети за въздушни атаки.

През 2023 г., когато хутите започнаха да изстрелват ракети по Израел от хиляди километри разстояние, това беше пореден знак за събуждане. Както Израел, така и Украйна разполагат с технологията за ефективно противодействие на повечето атаки. Някои кораби на Кралския канадски флот са оборудвани със система за сваляне на идващи ракети, но това е всичко. Още: Пазят ги с дронове: Мечките гризли били опасност за участниците в Г-7 в Канада

Канада също е неподготвена за асиметричната война, която се превърна в неразделна част от военните конфликти в Украйна и Близкия изток. Множество евтини, масово произвеждани дронове, обикновено задвижвани от малки домакински двигатели и сложен софтуер, намират широко приложение в различни области. Използването им е довело до впечатляващи резултати. Украйна и Русия са ги използвали за унищожаване на бронирани машини, които тежат тонове и струват милиони долари.

Украйна вече е световен лидер в разработването и производството на нискобюджетни ефективни дронове. Канада, въпреки значителния си напредък в софтуера и изкуствения интелект, изостава от другите страни в производството на дронове.

Миналата седмица Израел унищожи ирански установки за балистични ракети, използвайки дронове, внесени контрабандно в Иран. По-рано този месец Украйна също използва дронове, за да унищожи руски стратегически бомбардировачи на пистата. Дори най-скъпата и високотехнологична военна техника може да бъде уязвима към оръжия, които са евтини, малки и лесни за скриване. Още: Руски самолет Ан-124 скоро ще има нов дом - Канада го конфискува за Украйна

Някои от тези нови оръжия осигуряват пълно превъзходство над противници, които нямат нищо сравнимо. Израелските военновъздушни сили отдавна могат да летят свободно над Ливан и Сирия. Всички признаци сочат, че Израел също може да лети свободно и над иранска територия. Очевидно е, че има значителна технологична разлика между израелските самолети и иранските системи за противовъздушна отбрана, пише The Globe and Mail.

Проблемът е, че канадските въоръжени сили не разполагат с повечето скъпи, високотехнологични оръжия, които една първокласна армия трябва да притежава. Те нямат нито достъпни асиметрични оръжия, нито средства за ефективно противодействие срещу тях. Светът е все по-опасно място, а заплахите са все по-сложни. Планът за увеличаване на разходите за отбрана до 2% от БВП се реализира бавно, но както се казва, по-добре късно, отколкото никога. 

Автор: Тони Келър

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес