Свръхпотреблението на водните ресурси и изменението на климата са довели до недостиг на вода, който "става ендемичен" в целия свят, създавайки "непосредствен риск" от глобална криза, предупреждава ООН в доклад от вторник.
Още: Тръмп официално обяви каква е съдбата на Майк Уолц
Около два милиарда души нямат достъп до безопасна питейна вода, а 3,6 милиарда нямат достъп до надеждни канализационни услуги, се казва в съвместния доклад на Форума на ООН по водите и ЮНЕСКО, публикуван часове преди откриването на международна конференция по този въпрос в Ню Йорк, предаде БГНЕС.
Броят на хората без надежден достъп до вода вероятно ще достигне между 1,7 и 2,4 милиарда през следващите три десетилетия. Очаква се до 2050 г. търсенето на вода в градовете да се увеличи с 80%.
Недостигът на вода става все по-често явление и в селските райони. Понастоящем между 2 и 3 милиарда души изпитват недостиг на вода поне един месец в годината.
Още: "Егоистична визия за Америка": Камала Харис критикува митата на Тръмп
Още: 100 дни Разединени американски щати по-късно: С повече неизпълнени обещания не може
През последните 40 години потреблението на вода в световен мащаб се увеличава с около 1% годишно и това ще продължи да се дължи на нарастването на населението и развитието. Около една десета от световното население живее в страни с висок воден дефицит.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: The Atlantic: Тръмп моли Путин да не го унижава пред целия свят
Знаков доклад, публикуван миналата седмица от Глобалната комисия по икономика на водата, установи, че до 2030 г. търсенето на прясна вода ще надхвърли предлагането с 40%. Това би имало огромни последици за световната икономика, природата, градския живот и климата, но според доклада малко правителства предприемат действия за запазване на водните ресурси и намаляване на замърсяването.
Тази седмица в Ню Йорк се провежда първата от 1977 г. насам конференция на ООН по въпросите на водата, чиито съорганизатори са правителствата на Нидерландия и Таджикистан и на която министри и малък брой държавни глави от цял свят ще обсъждат глобални въпроси, свързани с водата. Те ще чуят предупрежденията за надвисналата водна криза, която до голяма степен е пренебрегвана от правителствата.
Днес, 22 март, честваме Световния ден на водата. Обръщаме повече внимание на повишаване на информираността по отношение на глобалната водна криза, като акцентираме върху подкрепата и приноса на всички заинтересовани групи за постигането на Цел 6 за устойчиво развитие - Вода и канализация за всички до 2030 г., от Целите за развитие за хилядолетието на ООН.
Още: Войник загина след като хеликоптерът му се разби (ВИДЕО)
Още: Държавният департамент на САЩ подкрепи Украйна за примирието: "Защо да чакаме 10 дни?" (ВИДЕО)
Денят се отбелязва на 22 март всяка година от 1993 г. насам под егидата на ООН и акцентира върху важността на достъпа до питейна вода. Световният ден насочва вниманието към 2,2 млрд. души на планетата, които живеят без достъп до питейна вода. Фокусът е поставен върху предприемане на действия за справяне с водната криза в световен мащаб.