Американският държавен секретар Майк Помпео в сряда притисна Китай да пусне инспектори в свои лаборатории, като изрази загриженост за тяхната сигурност на фона на глобалната пандемия COVID-19.
Още: "Егоистична визия за Америка": Камала Харис критикува митата на Тръмп
Още: 100 дни Разединени американски щати по-късно: С повече неизпълнени обещания не може
Помпео отказа да изключи, че смъртоносният вирус е изтекъл от лаборатория в китайския мегаполис Ухан, сценарий, който Пекин упорито отрича.
"Трябва да запомните - тези лаборатории все още са отворени в Китай, тези лаборатории, които съдържат сложни патогени, които са били проучвани. Това не е само института по вирусология на Ухан", каза Помпео пред репортери.
"Важно е тези материали да се обработват по безопасен и сигурен начин, така че да няма случайно пускане", каза Помпео пред репортери.
Още: The Atlantic: Тръмп моли Путин да не го унижава пред целия свят
Помпео посочи примера на ядрените съоръжения, наблягайки специално на строгите глобални инспекции за осигуряване на безопасност.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Войник загина след като хеликоптерът му се разби (ВИДЕО)
Още: Държавният департамент на САЩ подкрепи Украйна за примирието: "Защо да чакаме 10 дни?" (ВИДЕО)
Той изрази опасенията си, че Китай не е споделил извадка от първоначално открития вирус, известен в научна като SARS-CoV-2.
"Все още нямаме проба от вируса, нито светът е имал достъп до съоръженията или други места, откъдето този вирус може първоначално да е произхождал в Ухан", каза Помпео.
Първоначално китайските власти упражниха натиск за предотвратяване разпространяването на новината, включително беше задържан виден служител, подал сигнал за епидемията.
Оттогава китайските учени твърдят, че подозират, че вирусът се е появил в края на миналата година на пазар за месо в Ухан, където се колят екзотични животни.
Но въпросите веднага възникнаха заради присъствието наблизо на лабораторията за вирусология с максимална сигурност, като висши американски служители разпространиха това, което първоначално беше онлайн теория на конспирацията.
Според критиците президентът Доналд Тръмп е нетърпелив да отклони вината за собственото си справяне с пандемията, която доведе до смъртта на около 45 000 души в Съединените щати, повече отколкото в която и да е друга страна.
Още:
Какви бяха действията на Тръмп в последните седмици може да прочетете тук.
А какви са съмненията относно произхода на коронавируса - тук.