Съединените американски щати сглобиха първата ядрена бомба B61-13, завършвайки разработката ѝ една година по-рано от планираното. Министерството на енергетиката на САЩ обяви новината на 19 май. Бомбата е предназначена за поразяване на силно укрепени подземни военни цели, включително командни центрове. Основен носител на B61-13 ще бъде американският стратегически бомбардировач от следващо поколение - B-21 Raider. Оръжието е базирано на предшественика си B61-12, но предлага по-висока максимална мощност, за да се повиши гъвкавостта и надеждността на ядрената възпираща сила на Щатите.
Още: Колко ще са жертвите при ядрен удар срещу Москва и Санкт Петербург: САЩ изчислиха
Освен това се посочва, че B61-13 разполага със същите "съвременни възможности за безопасност, сигурност и точност" като B61-12.
Всички версии на B61 са така наречените оръжия "dial-a-yield", които могат да бъдат настроени да се взривяват с различни нива на взривна сила.
Още: Учен с нестандартно предложение: Да се взриви ядрена бомба за спасение на природата
Мощността на B61-13
The United States has completed development of the new B61-13 nuclear bomb — a year ahead of schedule.
— NEXTA (@nexta_tv) May 20, 2025
The U.S. National Nuclear Security Administration (NNSA) announced the completion of the B61-13, a more powerful version of the B61-12. It retains all the modern features,… pic.twitter.com/PSb1dDoXX4
Въпреки че точните данни са засекретени, правителството на САЩ заяви, че максималната мощност на B61-13 ще съответства на тази на по-ранната версия B61-7, която е предназначена да замени в американския арсенал. В случая максималната мощност се оценява между 340 и 360 килотона.
За сравнение, декларираната максимална мощност на B61-12, която се използва в самолетите на американските военновъздушни сили, е само 50 килотона, пише The War Zone.
Семейството гравитационни ядрени бомби B61 е на въоръжение в САЩ от 1968 г. насам. Понастоящем те са разположени в бази на Военновъздушните сили на САЩ и в бази на НАТО.
Още: The Times: Украйна може да си направи ядрена бомба, ако Тръмп я изостави
През януари тази година Съединените щати обявиха завършването на модернизацията на бомбата B61-12 LPU като част от програмата за удължаване на нейния живот.
Като цяло ядрените оръжия ще струват на САЩ 946 млрд. долара през следващото десетилетие, което е с 25% повече от оценката отпреди две години. Тази сума покрива експлоатацията, поддръжката и модернизацията на арсенала от 2025 г. до 2034 г., като средните годишни разходи са 95 млрд. долара, според доклад на бюджетната комисия в Конгреса.
Още: Русия реагира със заплаха на новината за нови американски ядрени бомби (ВИДЕО)