Киев може бързо да разработи елементарно ядрено оръжие, подобно на това, хвърлено над Нагасаки през 1945 г., за да спре Русия, ако САЩ намалят военната помощ. За това предупреждава Times, като се позовава на документ, изготвен за украинското министерство на отбраната.
Още: Украйна задържа генерали и полковник - небрежността им довела до руски пробив при Харков
Още: Путин поздрави Тръмп, бил отворен за диалог за Украйна (ВИДЕО)
Още: Пентагона: Иран може да направи материал за ядрена бомба за 12 дни
Страната бързо ще може да изгради устройство от плутоний с технология, каквато е американската ядрена бомба "Дебелака", хвърлена над Нагасаки през 1945 г., се посочва в доклада. "Създаването на проста атомна бомба, както направиха Съединените щати в рамките на проекта Манхатън, не би било трудна задача 80 години по-късно", се казва в документа. Там се уточнява, че мощността на такава бомба ще е доста по-малка от тази на "Дебелака", след като ще се прави за няколко месеца.
Още: "Как мисли Путин": Ядрена война между Русия и Запада - реална опасност или много говорене?
Още: Пленен от Украйна севернокореец: Не знаех, че отивам на война, загубите ни са мащабни (ВИДЕО)
Още: Руските евреи се обидиха, че не ги канят на възпоменанието в Аушвиц
Тъй като няма време за изграждане и експлоатация на големите съоръжения, необходими за обогатяване на уран, военновременната Украйна ще трябва да разчита вместо това на използването на плутоний, извлечен от отработени горивни пръти, взети от ядрените реактори в Украйна, уточнява изданието.
От украинското МВнР отрекоха, че Украйна има интерес да прави ядрена бомба. Говорителят Георгий Тихий коментира, че Украйна работи с МААЕ и е против разпространението на ядрени оръжия, като подкрепя съответните международни договори.
Още: Газът в Приднестровието свършва след 11 дни, властите се съгласиха на доставка от Молдова
Още: ЕК иска да се разследват инцидентите с демонстранти в Сърбия
Бомбата над Нагасаки
Известна като "Дебелият човек"/"Дебелака" или още Марк III, това е ядрено оръжие, което Съединените щати взривиха над японския град Нагасаки на 9 август 1945 г. Това е второто от двете ядрени оръжия, използвани някога във война, първото е наречено "Малкото момче"/"Малчугана".
Още: Само две държави ще оцелеят след ядрена война. Кои?
Още: Папата: Планът на Тръмп да депортира мигранти е позор
Името "Дебелака" се отнася до ранния дизайн на бомбата, защото тя има широка кръгла форма. Това е ядрено оръжие от имплозивен тип с твърдо плутониево ядро. Първата бомба от този тип е взривена само броени дни преди тази над Нагасаки при ядрен опит на 16 юли в полигона за бомбардировки и стрелба в Аламогордо в Ню Мексико. Още две са взривени по време на ядрените опити на Operation Crossroads на атола Бикини през 1946 г., а общо около 120 са произведени между 1947 и 1949 г.. "Дебелака" е окончателно пенсиониран през 1950 г.
Още: Експеримент: 300 ядрени ракети летят към вас - какво бихте направили? (ВИДЕО)
Приблизително 35 000–40 000 души са убити директно от бомбардировката в Нагасаки. Общо 60 000–80 000 са смъртните случаи, като сред тях се изчисляват и дългосрочни последици за здравето, най-силният от които е левкемията с приписваем риск от 46% за жертвите на атомна бомба.
Първото ядрено оръжие на Съветския съюз е базирано в голяма степен именно на дизайна на "Дебелака", благодарение на шпионите Клаус Фукс, Теодор Хол и Дейвид Грийнглас, които предоставят на Москва секретна информация относно проекта "Манхатън". Съветската версия е взривена на 29 август 1949 г. като част от операция "Първа светкавица".
Още: САЩ се готвят да правят нова атомна бомба (ВИДЕО)