САЩ ще наложат санкции срещу четири юридически лица от Русия и Китай, които според Вашингтон са помогнали на Иран при разработването на неговата ракетна програма, заяви в четвъртък специалният пратеник на САЩ за Иран и Венецуела Елиът Ейбрамс, говорейки на видеоконференция, организирана от Бейрутския институт съобщава ТАСС, цитирана от БГНЕС.
Още: Да оцелееш след самолетна катастрофа и в компанията на алигатори (ВИДЕО)
Още: Мъж продаде стария си VHS касетофон, по-късно получи разтърсващо писмо в пощата (СНИМКА)
Според него в сряда ще бъдат взети съответни мерки. „Ще ви съобщя за това, което ще информираме по-късно във Вашингтон: днес налагаме санкции срещу четири юридически лица за техните дейности, допринасящи за ракетната програма на Иран, за прехвърляне на технологии в Иран, насочени към разработване на неговата ракетна програма“ , каза специалният представител на САЩ. "Това са четири юридически лица в Китай и Русия", каза той, без да назовава самите организации.
Ейбрамс добави, че администрацията на действащия президент на републиканската партия Доналд Тръмп ще продължи да оказва натиск върху Техеран и няма да спре да налага санкции възможно най-дълго. "Имаме само един президент по едно и също време. И нашата политика сега ще бъде абсолютно същата до 20 януари (встъпването в длъжност на новия избран президент) - това е политика на максимален натиск", подчерта той. "Ще имаме следващата седмица, а след това още една седмица, а след това още една и така до декември - януари. Ще има санкции, свързани с оръжия, оръжия за масово унищожение, свързани с правата на човека. Така че това ще продължи около два месеца, до самия край ", добави Абрамс.
Според специалния представител на САЩ новата администрация на демократа Джо Байдън няма да може веднага да промени радикално политиката спрямо Иран, въпреки че по-рано в предизборната си програма той обяви възможността САЩ да се върнат към ядрената сделка. „Има мнение, че новата администрация може да дойде и да „ натисне копчето “, сякаш е ключ за светлина: няма JCPOA (Съвместен цялостен план за действие за ядрената програма на Иран), сега отново включваме JCPOA. Ще кажа на всички, това не е толкова просто", убеден е американският дипломат. Според Ейбрамс е невъзможно незабавното връщане към споразумението, тъй като ситуацията в света се е променила по време на президентството на Тръмп и много страни в региона вече са скептични относно поддържането на JCPOA. "Не мисля, че тази идея просто да " натискаме копчето" работи. По мое собствено мнение реалният процес на предоговаряне на споразумението, дори ако искахме да се върнем към JCPOA, ще отнеме много месеци", каза Ейбрамс.
Още: Главата на Тръмп увря и той призна: Путин иска да превземе цяла Украйна
Още: Откриха жена, изчезнала преди 63 години (СНИМКА)
Бъдещето на Съвместния цялостен план за действие за ядрената програма на Иран е поставено под въпрос след едностранното изтегляне от САЩ на 8 май 2018 г. и налагането от Вашингтон на санкции срещу Техеран в областта на износа на петрол.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След като стана папа, Доналд Тръмп се превърна и в джедай (СНИМКА)
Още: Тръмп посочи кой може да е следващият съветник по националната сигурност
Според Ислямската република останалите участници, предимно европейци, не се придържат напълно към задълженията си в икономическата част на споразумението, така че ядрената сделка в сегашния си вид няма смисъл. В тази връзка Иран започна поетапно спиране на задълженията си по споразумението относно обогатяването на уран и изследователските дейности и в началото на януари обяви приключването на този процес.