Западното полукълбо на "война" срещу Мадуро

24 септември 2019, 08:30 часа 4303 прочитания

Страните от двете Америки гласуваха за активиране на регионален договор за отбрана срещу Венецуела. Той е в отговор на искане на САЩ, стремящи се да свалят левия президент Николас Мадуро.

Още: И Камарата на представителите прие "Големия красив закон" на Тръмп

Още: Тръмп поиска бърз мир, Путин не отстъпва от целите си, пак говори за "причините за конфликта"

Съединените щати по-рано този месец се позоваха на Междуамериканския договор за реципрочна помощ, известен с испанския си акроним TIAR, отричайки "безобидните" ходове на Венецуела.

В него се посочва предполагаемата подкрепа на Венецуела за колумбийските въоръжени групировки, отхвърлящи мирното споразумение, както и действията на венецуелските войски в учения близо до границата.

На срещата в кулоарите на Генералната асамблея на ООН страните от договора гласуваха 16 срещу 1 в полза на активирането му, заяви колумбийският външен министър Карлос Холмс.

Още: 14 милиона са застрашени от смърт след закриването на USAID

Още: Стрелба пред ресторант в Чикаго, има много ранени

Договорът ще позволи на страните-членки да "идентифицират и посочват лица и образувания от режима на Мадуро", участващи в престъпни мрежи", заяви Холмс.

Съгласно договора, страните могат да преследват или екстрадират служители в черния списък или да изземват активите им, каза той.

Гласуването бележи най-новото развитие в противопоставянето между Мадуро и опозиционния лидер Хуан Гуайдо, признат от повече от 50 страни за временен президент на Венецуела, припомня АФП.

Мадуро предвожда рушаща се икономика, но остава на власт с подкрепа от Русия, Китай и Куба.

Още: Тръмп с ново търговско споразумение: САЩ получават пълен достъп до пазара на Виетнам

Още: USAID окончателно "загина", както може да загинат милиони хора без помощ от САЩ

Членове на TIAR са Аржентина, Бахамските острови, Бразилия, Чили, Колумбия, Коста Рика, Куба, Доминиканската република, Салвадор, Гватемала, Хаити, Хондурас, Панама, Парагвай, Перу, Тринидад и Тобаго, САЩ, Уругвай и Венецуела.

Уругвай е единствената нация, гласувала против, докато Тринидад и Тобаго се въздържаха. Куба не гласува, тъй като не участва в договора, въпреки че никога официално не се оттегли, допълва БГНЕС.

Високопоставен американски служител заяви, че TIAR е полезен начин за оказване на икономически и дипломатически натиск, отбелязвайки, че много държави от Латинска Америка нямат вътрешно законодателство, според което да действат.

„Затова смятаме, че това вероятно ще доведе до по-широко налагане на санкции“, каза той.

Богата на петрол Венецуела страда от хиперинфлация и недостиг на основни стоки от храна до лекарства - криза, която принуди около 3,6 милиона души да напуснат страната от 2016 г.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес