Според топографско проучване почти всички спорни шамандури, поставени от американския щат Тексас в река Рио Гранде, за да възпрепятстват преминаването на границата от мигранти, плават на мексиканска територия.
Още: "Егоистична визия за Америка": Камала Харис критикува митата на Тръмп
Още: 100 дни Разединени американски щати по-късно: С повече неизпълнени обещания не може
Съгласно Международната комисия по границите и водите, около 79% от конструкцията, която се състои от поредица оранжеви шамандури, плава от мексиканската страна на реката. Така във водите на САЩ остават само 208 фута от 995-футовата (300-метрова) бариера, пише БГНЕС.
Проучването беше внесено в съда като част от съдебния иск на Министерството на правосъдието на САЩ срещу Тексас във връзка с бариерата.
По нареждане на губернатора на Тексас Грег Абът, който е републиканец, през юли в реката на популярен пункт за преминаване на мигранти бяха монтирани шамандури, както и големи прегради от бодлива тел на брега, което предизвика упреци както от страна на Вашингтон, така и от Мексико сити. Министерството на правосъдието на САЩ твърди, че шамандурите незаконно пречат на речното корабоплаване и няма федерално разрешение за поставянето им. Мексиканският президент Андрес Мануел Лопес Обрадор вече заяви, че бариерите нарушават суверенитета на страната му.
Още: The Atlantic: Тръмп моли Путин да не го унижава пред целия свят
Напрежението расте
Миналата седмица на среща във Вашингтон държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен и външният министър на Мексико Алисия Барсена обявиха, че ще бъде създадена работна група за разглеждане на въпроса. Барсена също така се оплака, че голяма част от шамандурите се намират от мексиканската страна на реката.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Войник загина след като хеликоптерът му се разби (ВИДЕО)
Още: Държавният департамент на САЩ подкрепи Украйна за примирието: "Защо да чакаме 10 дни?" (ВИДЕО)
Миналата седмица беше намерен труп, попаднал в буйовете, което разпали още повече спорове относно тях.
ОЩЕ: Тексас ще бъде съден заради мерки срещу мигрантите