Германия бави прилагането на СЕТА

1897
Германия бави прилагането на СЕТА
Снимка: Getty Images / Guliver

Канцлерът Ангела Меркел заяви в четвъртък, че парламентът на Германия трябва да се произнесе по споразумението за свободна търговия на Европейския съюз с Канада, което изправя германския лидер срещу председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер.

Лидерите на Канада и Европа формално приключиха сделката, известна като Всеобхватно търговско-икономическо споразумение между Канада и ЕС (CETA), още през 2014 година, но прилагането му беше отложено заради възражения в последната минута в Европа относно разпоредбите за система за защита на инвестициите, която ще помогне за защита на компаниите от намеса на правителствата.

Системата е ключова за подобното, но далеч по-амбициозно споразумение, което в момента се подготвя между Европейския съюз и Съединените щати, и предизвика ожесточени критики, особено в Германия, където стотици хиляди хора протестираха през октомври и срещу двете спогодби.

„Това е силно политическо споразумение, което беше широко обсъждано“, каза Меркел и допълни, че „на бундестага е позволено да участва в хода на национални решения“.

Въпреки всичко Юнкер каза в сряда, че сделката може да бъде одобрена от ЕС без одобрението на националните парламенти.

„Европейската комисия стигна до заключението, че това не е „смесено споразумение“, каза Юнкер. На жаргона на ЕС, смесено споразумение означава, че то изисква както одобрението на Европейския парламент, така и на националните законодателни органи.

Министърът на икономиката на Германия Зигмар Габриел отправи унищожителна критика по повод изказването на Юнкер, казвайки пред ежедневника Tagesspiegel, че коментарът на председателя на Европейската комисия е „невероятно глупав“.

България се обяви против търговското споразумение с Канада заради визите за българи

България и Румъния се обявиха против ратификацията на търговско споразумение между Канада и Европейския съюз, докато тя не отмени визит...

През май 28-те страни-членки на Европейския съюз настояха Всеобхватното търговско-икономическо споразумение между Канада и ЕС (CETA) да влезе в сила единствено след като националните парламенти дадат своето одобрение за документа.

Споразумението беше предвидено да бъде подписано в края на октомври, по време на среща в Брюксел с канадския премиер Джъстин Трюдо, и да бъде изпълнено през 2017 г.

Европейският съюз се нарежда втори, след Съединените щати, сред търговските партньори на Канада, докато Канада се класира едва на 21 място по важност сред търговските партньори на ЕС.

The Local

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Анализи и коментари