Le Figaro: Борбата за Космоса - част от новата Студена война

4395
Le Figaro: Борбата за Космоса - част от новата Студена война
Снимка: iStock

Изследването на Космоса отново стана актуално, „получи втори вятър“, пише журналистът от Le Figaro Никола Бавере. САЩ очакват да изпратят човек на Луната преди края на десетилетието и след това да се подготвят за полети до Марс. Китай от своя страна се развива с огромна скорост в космоса: през 2019 г. той изпрати кораб до далечната страна на Луната, а наскоро негов апарат кацна на Марс. А Китай има амбиции да изпрати своите астронавти до естествен спътник на Земята до 2030 година.

„Ренесансът на космоса е неотделим от новата Студена война, в която САЩ и Китай се противопоставят“, пише авторът на статията. По време на биполярната система космосът, заедно с ядрените оръжия, беше в епицентъра на враждата между САЩ и Съветския съюз. И именно космосът ще изиграе решаваща роля в резултата от конфронтацията между Вашингтон и Пекин, смята авторът на статията. Той определя ефективността на съвременните оръжия. Така че, въпреки че международните договори забраняват разполагането на оръжия за масово унищожение в космическото пространство, там все пак се извършва милитаризация. Всички големи държави вече имат командвания във въоръжените сили, които се занимават с космоса.

НАСА подготвя сонда за изследване на хелиосферата на Слънцето

Изследване, финансирано от НАСА, подготвя изстрелването на сонда, която да изследва хелиосферата - тази защитна обвивка, която спуска н...

Освен всичко друго, космосът се превръща в най-важната инфраструктура за цифровата икономика и играе решаваща роля в конкуренцията между държави и континенти. „Космосът през XXI век ще стане това, което са били моретата – през XIX век: който го контролира, контролира земята“, пише авторът на статията.

Настоящата фаза на изследването на космоса се различава от предишната по три характеристики. Първо, космическите совалки и малкият размер на сателитите им позволяват да бъдат концентрирани и използвани за двойни цели. На второ място, Космосът се превърна в пазар и излезе от монопола на САЩ. Въпреки че в Китай той все още е под контрола на партията, в Щатите в тази сфера влязоха частни предприемачи.

Трето, според автора на статията, сега САЩ и Китай доминират в космоса, докато Русия и Европа отстъпват на заден план. И ако Русия се опитва да си сътрудничи с Китай, то Европа се задоволява с програми от втори ранг. Европейският модел за развитие се оказва твърде сложен и бюрократичен, остарял. Страда от хронично недофинансиране и нарастващи разделения между Франция и Германия.

„Космосът е един от ключовите аспекти на стратегическата автономия на Франция и Европа, както технологично, така и икономически, и военно“, заключава авторът на статията в Le Figaro.

2024 г.: Китай ще изстреля междупланетна станция към Луната

„Роскосмос” и Китайската национална космическа администрация търсят партньори за създаване на научна лунна станция. Безпил...

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от АНАЛИЗИ И КОМЕНТАРИ:

Голямата руска офанзива: Поглед от Чехия какво ще се случи

Скопие - крачка назад. Ако продължи така, ще стигне до Тито

"Времето изтича": Закъсня ли оръжието от САЩ за Украйна?

Войната между Израел и "Хизбула": Кой печели засега?

"От танк на дрон": Украинците рециклират изоставеното на фронта оръжие

Time: В упадък ли е Америка?

Светлина насред пълния мрак: Крах за Украйна без ПВО, но САЩ се задействаха

Анализ от Турция: Иранският удар не е театър, а репетиция за война

Анализатор: САЩ направи така, че с руски пари Украйна ще получи F-16

"Русия не може да спечели тази война": Велизар Шаламанов тълкува знаците след американската помощ за Украйна

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Анализи и коментари