Архивни спомени и кадри от историята на София ще оживеят на най-късата пешеходна улица в София “Малко Търново” този петък с помощта на различни изкуства и артисти. За събитието на 16 юли вечерта по емблематичните стълби ще бъде разположена временна изложба, която ще разказва истории от различни векове, случили се само и единствено на това централно градско място.
Още: Топ 10 на най-скъпите картини в света
Още: Вечните български актьори оживяват в изложбата "Моите стъпки стоят по пясъка"
Главни разказвачи са актьорите Лили Гелева и Кирил Недков с режисьор Анастасия Събева от Младежки театър и студио Phormatik, които подготвят мултимедийна прожекция с архивни кадри от колекцията на ДА “Архиви”, Музей за историята на София, Стара София и Изгубената България. Духова музика ще ни преведе през различните епохи, а Васко Кръпката ще изпълни шлагера “Музикантска съдба” на Жоро Минчев за килиите на ДС, ситуирани зад една тайна врата по средата на стълбите по време на комунизма. .
На сцената за градски истории и разказвачи на Storytel ще гостуват писателят Александър Шпатов с неговите истории “На живо от София” и колоритната Павлина Делчева - Вежинова с откъс от нейната книга “По дирите на изчезналите софийски кръчми”. Събитието ще завърши с кабаретно шоу в някогашния бар “Луна” (сега Comedy Club) и епохално парти, което ще ни пренесе от времето на Цар Борис III до днес. Напитките през цялата вечер са от Ballantine’s, музиката от съвременни градски диджеи, a екипът на #soSofia ще представи различни сувенири, вдъхновени от символите на София днес.
Още: 10 000 кв. м изкуство на артисти от цял свят преобразяват София за Фестивала на светлините LUNAR
Събитието ще постави и старта на специален сайт и дигитална #soSofia кампания, която ще разпространи многото събрани истории в популярния “story” формат в социалните мрежи. Това е и първото от серия събития на платформата #soSofia, които разказват историите на характерните символи на града. Проектът изследва и събира разкази, снимки и легенди от цялата многовековна история на столицата, скрити зад фасадите и паветата по протежението на 60-метровата улица, с цел да популяризира историята на София и да наложи ул. “Малко Търново” като още по-любим и притегателен символ за граждани и гости на града.