Откриха човешка ДНК в творби на Леонардо

20 ноември 2020, 18:40 часа • 9617 | прочитания

Биолози и историци от Австрия и Италия проучиха състава на биологичния материал в седем рисунки на Леонардо да Винчи. Те открили неочаквано разнообразие от бактерии, гъби и човешка ДНК. Резултатите от изследването са публикувани в списание „Frontiers in Microbiology“.

Още: Вечните български актьори оживяват в изложбата "Моите стъпки стоят по пясъка"

Още: 10 000 кв. м изкуство на артисти от цял свят преобразяват София за Фестивала на светлините LUNAR

Учените използвали иновативен геномен подход, наречен Nanopore, за да анализират микробиома на рисунки, който комбинира метода секвениране от трето поколение с протокол за амплификация на генома (WGA).

Това е първото пълно геномно изследване на произведения на великия италиански художник, предаде БГНЕС.

Чувствителният метод Nanopore е много добър инструмент за мониторинг на произведения на изкуството, с чиято помощ може да се оцени микробиома и да се визуализират неговите вариации.

Още: 10 дни остават за кандидатстване в конкурса "Ярки хоризонти", който ще озари със статичен 3D мапинг фасадата на НДК

Още: "Пролетни трели" звучат в изложбата на Ангел Веселинов в Галерия "Арт Маркони" (КАРТИНИ)

Въпреки отстъствието на видими увреждания на хартията, учените открили следи от голямо количество бактерии върху рисунките на Леонардо, а количеството им преобладавало над това на гъбите.

Според тях, голяма част от тези бактерии са типични за микробиома на човека и са оставени по време на реставрационни дейности.

Друго интересно откритие било наличието на голямо количество човешка ДНК. Авторите подчертават, че нямат основания да твърдят, че това е ДНК на художника. По-вероятно е следите да са оставени от реставраторите през годините.

Учените успели да установят също, че рисунките са били дълго време в Торино и Рим.

Още: Изложба в Народния театър представя първото златно поколение актьори и актриси на България

Още: Новата изложба на Георги Георгиев в галерия "Нюанс": "Ангели и демони" винаги наблизо

Авторите на проучването смятат, че с раработения от тях метод може да се създават биологични „пръстови отпечатъци“ на най-известните произведения на изкуството, което не само ще даде възможност да се научи много за историята на създаването им и начина, по който са били съхранявани, но и ще им осигури допълнителна защита.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес