Главният пратеник на ЕС нарече срещата с китайския президент като "диалог на глухи"

07 април 2022, 13:31 часа • 18221 | прочитания

Върховният представител на Европейския съюз по външната политика Жозеп Борел определи видеоконферентната среща на върха с китайския лидер Си Дзинпин преди седмица като „диалог на глухи“, поставяйки под съмнение какво сътрудничество ще предложи КНР за прекратяване на войната в Украйна.

Още: Още едно обвинение за сваления от власт южнокорейски президент

Още: Заради напрежението: Индия затваря въздушното си пространство за пакистански авиолинии

„Китай искаше да остави настрана нашата разлика по отношение на Украйна“, каза Жозеп Борел, който придружаваше европейските лидери в разговорите със Си миналата седмица. „Те не искаха да говорят за Украйна. Те не искаха да говорят за правата на човека и други въпроси, а вместо това се фокусираха върху положителните неща."

Борел каза пред Европейския парламент във вторник, че „европейската страна даде да се разбере, че това разделяне е неосъществимо, неприемливо“, добавяйки: „За нас войната в Украйна е определящ момент за това дали живеем в свят, управляван от правила или от сила.” 

Коментарите са в контраст с мнението на Китай за видео срещата на върха на 1 април между Си и председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и председателя на Европейския съвет Шарл Мишел. В китайско резюме се казва, че ЕС „изрази желанието си за откровен обмен с Китай, за да се поддържа добрата инерция на отношенията между ЕС и Китай“.

Още: Япония се готви за война

Още: Иран обеси гражданин на Израел за шпионаж

Говорителят на китайското външно министерство Джао Лиджиан каза в сряда на редовен брифинг за пресата, че преговорите са били „много успешни“ и че възгледите на Борел „не се основават на факти“.

„Това, което ЕС трябва да направи, е да следва консенсуса и духа на срещата между лидерите на КНР и на ЕС, за да се ускорят двустранните връзки, вместо да прави безотговорни забележки“, каза Джао.

Фон дер Лайен каза по време на дискусиите, че Брюксел очаква Пекин „поне да направи всичко, за да не се намесва по какъвто и да е начин“ по отношение на санкциите, които наложи на Москва за инвазията срещу Украйна. Борел каза на пресконференция, че „призовахме Китай да помогне за прекратяване на войната“.

Китай е подложен на натиск от САЩ и други страни да заеме ясна линия срещу инвазията, тъй като неговите дипломати и държавни медии омаловажават цивилните жертви и представят руския президент Владимир Путин като жертва на разширяването на НАТО. Докато Си разговаря с ключови играчи в спора, включително с Путин и с президента на САЩ Джо Байдън, той все още не е разговарял с украинския президент Володимир Зеленски

Още: Пакистан: Индия планира да ни атакува в следващите 24-36 часа (ВИДЕО)

Още: Неприятности за отстранения от власт президент на Южна Корея: Прокуратурата нахлу в частната му резиденция

На срещата на върха Си казал, че настоящата ситуация рискува да заличи ползите от глобалното икономическо сътрудничество и че Пекин и Брюксел трябва да се ангажират да предотвратят разширяването на кризата.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ганчо Каменарски
Ганчо Каменарски Отговорен редактор
Новините днес