Иран няма да преговаря за ракетната си програма

06 февруари 2018, 19:14 часа • 1056 | прочитания

Иранската ракетна програма не подлежи на обсъждане, заяви президентът Хасан Рухани.

Още: Нападение с нож в метрото в Токио: Има ранени

Още: Оръжията на Китай и САЩ са в центъра на огъня между ядрените сили Индия и Пакистан (ВИДЕО)

В разговор с журналисти на пресконференция в Техеран Рухани критикува и продължаващата турска офанзива в Северна Сирия, като заяви, че тя „не показва резултати".

Но много от въпросите се съсредоточиха върху ядрената сделка между Иран и световните сили, която все повече е застрашена от американския президент Доналд Тръмп, който заплаши да наложи санкции отново през май, ако не бъдат извършени ограничения за ракетната програма на Иран и регионалното поведение на страната.

"С никого няма да преговаряме за нашите оръжия", каза Рухани.

Още: Официално: Индия обяви целта на ударите в Пакистан

Още: Експерт: САЩ може да оставят Индия и Пакистан сами във войната

"Иранските ракети никога не са били нападателни и никога няма да бъдат. Те са отбранителни и не са предназначени да носят оръжия за масово унищожение, тъй като нямаме никакви", каза той.

Рухани повтори, че ядрената сделка, подписана с шест световни сили, не може да бъде предоговорена.

Още: Нова война: Индия удари Пакистан и Кашмир (ВИДЕА)

Още: Израел нанесе нови удари по хутите в Йемен

"Ключът към проблемите между Техеран и Вашингтон е в ръцете на Вашингтон, те трябва да спрат заплахите и санкциите и натиска, и ситуацията автоматично ще се подобри и ние ще можем да мислим за нашето бъдеще", каза Рухани.

"Ядрената сделка (JCPOA) не подлежи на договаряне, нито пък може да бъде пренаписана", добави той, цитиран от БГНЕС.

"Беше преговаряно над 30 месеца преди да бъде подписана. Беше одобрена от Съвета за сигурност на ООН. Няма смисъл да се казва, че може да бъде предоговорено със Съединените щати, европейците или някой друг".

Още: Хутите в Йемен съобщиха за убити при ударите на Израел

Още: Израел с мощни въздушни удари срещу хутите в Йемен (ВИДЕО)

Резолюция 2231 на Съвета за сигурност на ООН, която постави ядрената сделка в действие в международен мащаб, "призовава" Иран да ограничи тестовете си на балистични ракети, но това беше тълкувано по различен начин от различните страни по сделката.

Европейците са склонни да виждат последвалите тестове на ракети като нарушаване на духа на сделката, а не като "погазване", каквито твърдят САЩ.

"Ако американците бяха използвали правилно случая, предоставен от ядрената сделка, можеше да има възможност за преговори по други въпроси, но американците унищожиха тази възможност", каза Рухани.

Рухани също критикува турската офанзива, предприета срещу кюрдските сили в северната част на Сирия на 20 януари.

"навлизането на чужда армия на територията на друга държава трябва да се извършва с разрешение на тази страна", каза той.

"По принцип това действие не е оправдано и бихме искали то да приключи възможно най-бързо. Нашите турски приятели са убивани, други са убивани, убивани са кюрди – това не носи никакви резултати".

Рухани обаче подчерта, че Иран, ключов поддръжник на сирийския президент Башар Асад, поддържа добри отношения с Турция и Русия за бъдещето на Сирия. Трите държави заедно организираха мирни преговори, насочени към прекратяване на продължителната гражданска война в Сирия.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес