Иран създава ново поколение центрофуги за обогатяване на уран

27 декември 2013, 19:02 часа • 27618 | прочитания

Иран работи по създаването на ново поколение центрофуги за обогатяване на уран. Това съобщи АП, позовавайки се на изявление на президента на Организацията по атомна енергия на страната Али Акбар Салехи.

Още: Тръмп натиска Израел за сделка с "Хамас", Уиткоф с медиен трик срещу Нетаняху

Още: Хеликоптер се разби в язовир, шестима са загинали

По думите на служител, отговарящ за ядрената програма на Иран, към момента центрофугите не са въведени в действие. Той обаче не уточнява колко време ще отнеме този процес.

Споразумение между Техеран и страните от "шесторката", подписано на 24 ноември в Женева, не забранява развитието на нови центрофуги. Въпреки това Иран не може да ги въведе в експлоатация в продължение на шест месеца, докато договорът е в сила.

Али Акбар Салехи каза още, че в страната има 19 000 центрофуги, без да назовава общия брой на работещите устройства. През август 2013 г. Иран съобщи, че има 18 000 центрофуги.

Още: "Приятели от стомана": Си Дзинпин извади на показ заблудата на Тръмп, стои твърдо зад Путин (ВИДЕО)

Още: Пакистан отвръща на удара: Експлозии разтърсиха индийската част на Кашмир (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес