Япония се готви за война

30 април 2025, 16:05 часа • 3329 | прочитания

Един след друг японските лидери предупреждават, че Тайван може да се превърне в следващата Украйна и че китайският президент Си Дзинпин може да последва примера на Владимир Путин и да започне инвазия, въвличайки голяма част от света в нова война. Японското правителство в момента извършва най-голямото натрупване на военна техника и сили от Втората световна война насам, като удвоява бюджета си за отбрана до 2027 г. и драстично разширява оперативните възможности на Японските сили за самоотбрана (SDF).

Особено на остров Йонагуни, който е само на 100 км от потенциално най-горещата точка в Азиатско-тихоокеанския регион, заплахата изглежда съвсем реална - през последните месеци Япония провежда там безпрецедентни учения за подготовка на острова за евакуация, пише The ​​Independent.

Известен в цяла Япония като място за почивка, Йонагуни е малък аванпост на Източнокитайско море с население от едва 1700 души. От 2016 г. насам SDF има база тук, като в момента в нея служат около 250 души.

Още: Филипините сключиха нов военен пакт заради настъплението на Китай

По време на съвместните учения между САЩ и Япония в края на миналата година, известни като "Keen Sword", местният гарнизон за първи път участва съвместно с американски войски в така наречените "учения за предотвратяване на бедствия" - име, под което според мнозина се разбира подготовка за отразяване на нападение срещу Тайван.

По време на ученията за първи път на остров Йонагуни кацна и излетя и произведеният в САЩ самолет Osprey - именно този самолет ще бъде от решаващо значение за логистиката в случай на истинска евакуация.Освен това делегация от правителствени чиновници е пристигнала на острова, за да обсъди тънкостите на евакуацията в случай на китайска инвазия в Тайван. Те обяснили на местните, че ще бъдат транспортирани до приюти на по-голям остров в архипелага, а ранените ще бъдат откарани в болница за лечение, тъй като островът не разполага със собствена.

Още: Последната китайска блокада на Тайван: Това е само началото

Пацифистката конституция на Япония, приета след поражението ѝ във Втората световна война обещава страната никога повече да не бъде въвлечена във въоръжен конфликт. Но това обещание е поставено на изпитание както от агресивните действия на Китай срещу Тайван, така и от Северна Корея, която изстреля ракети над японска територия и проведе изпитание на нова хиперзвукова ракета в Японско море. Не само това - Япония разглежда и Русия като опасен и непредсказуем съсед на север.

Според Япония решението на Путин да нападне Украйна е провал на ефективното възпиране. Поради това, според служител от Министерството на отбраната, една по-силна военно Япония би могла да помогне Си Дзинпин да бъде разубеден да последва примера на Москва.

Още: "Тренировъчни стрелби" край Тайван на фона на нова заплашителна реторика от Китай

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес