Китайски вносители са призовали правителството в Пекин за премахване на наказателните мита за някои американски селскостопански продукти.
Още: Заради напрежението: Индия затваря въздушното си пространство за пакистански авиолинии
Неназованите вносители разговарят с американски доставчици за потенциалното ценообразуване и се обърнаха към китайски държавен орган за надзор над митата, за да бъдат премахнати налозите, съобщиха почти идентични информации различни медии, предаде БГНЕС.
Вносителите действали "според нуждите на вътрешния пазар", се казва в публикациите.
Не се дават допълнителни подробности, като например кои продукти могат да бъдат засегнати.
Още: Иран обеси гражданин на Израел за шпионаж
Още: Филипините сключиха нов военен пакт заради настъплението на Китай
Това може да е жест на добра воля, след като Съединените щати по-рано този месец съобщиха, че са извадили 110 китайски стоки за износ от собствения си списък с наказателни мита.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Още севернокорейци продължават да загиват във войната на Путин
Още: Пакистан: Индия планира да ни атакува в следващите 24-36 часа (ВИДЕО)
Двата икономически гиганта си размениха наказателни мита, покриващи повече от 360 милиарда долара в двустранната търговия, след като американският президент Доналд Тръмп започна търговска война миналата година, която нанесе вреда на производителите от двете страни на Тихия океан.
Но Тръмп и китайският президент Си Цзинпин се съгласиха на примирие и за съживяване неколкократно прекъсваните търговски преговори, когато се срещнаха в кулоарите на срещата на върха на Г-20 в Япония на 29 юни.
Информацията се появи само няколко дни след като Тръмп обвини Пекин в неизпълнение на обещанията да увеличи вноса на американски селскостопански продукти.
Още: На ръба на война между ядрени сили: Боеве по границата между Индия и Пакистан (ВИДЕО)
След срещата на върха в Осака, Тръмп обяви, че в замяна на обещанието на Вашингтон да спре планираното увеличение на митата на китайския внос от 300 млрд. долара, Пекин предложил да купи "огромно количество храна и селскостопански продукти" от САЩ.
"Мексико се справя отлично на границата, но Китай ни разочарова, че не купуват селскостопанските продукти от нашите велики фермери, както казаха, че ще направят," написа в Туитър в четвъртък Тръмп.