Западното оръжие, доставяно на т.нар. умерена опозиция в Сирия, попада в ръцете на бойците от иракското крило на терористите от "Ислямска държава", съобщи BBC, като се позова на британската изследователска група Conflict Armament Research (CAR).
„Досега международната общност беше сляпа и не забелязваше факта, че оръжието се пренасочва в обхванатите от конфликти региони”, заяви представителят на CAR Джеймс Бивън. Членовете на групата работят в неотдавна освободените от ИД райони и събират снимки и видеоматериали, пояснява телевизионният канал, информира БГНЕС.
Заедно със своя екип Бивън е бил наскоро в освободения иракски град Каракош, близо до Мосул. При огледа на една от жилищните сгради са открити сандъци за боеприпаси. По серийните номера и номерата на партидите те са успели да установят произхода на оръжието.
Журналистите разказват, че съществена част от откритите от тях въоръжения са получени легално от правителствата на САЩ и Саудитска Арабия от заводи в Източна Европа. Предполага се, че след покупката боеприпасите се изпращат през Турция в зоната на конфликта, където трябва да ги получат „опозиционните групировки”, които са подкрепяни от Вашингтон и Рияд. Но пратките така и не достигат до целта, твърди Бивън - по загадъчен начин боеприпасите се оказват в ръцете на терористите. Особено внимание обръщат изследователите на скоростта, с която оръжието попада в ръцете на ИД – понякога едва два месеца след като то е произведено в оръжейните заводи.
В своето разследване авторите твърдят, че църквата в град Каракош, осквернена от бойците на ИД, е използвана за склад и фабрика за оръжие. На пода са се търкаляли детайли за изготвянето на ракетни снаряди, до тях химикали и написана на ръка инструкция за изработване на експлозиви.
През септември немският журналист Юрген Тоденхофер, който е автор на скандалното интервю с главатаря на терористичната организация „Джабхат Хатах аш Шам” („Джабхат ан Нусра”) обвини САЩ, че снабдява с оръжие и подкрепя радикалните ислямисти. „Абсолютно ясно е, че американците са в течение, че в крана сметка тяхната военна помощ попада при терористите”, разказа Тоденхофер в интервю за RT.
По-късно руският външен министър Сергей Лавров отбеляза възможните взаимни връзки на САЩ с терористичните групировки, припомня ТАСС. В интервю за BBC World той допусна, че Вашингтон има намерение да използва терористите в рамките на плана за сваляне на президента на Сирия Башар Асад.
На свой ред Държавният департамент на САЩ, Пентагона и други ведомства са правили многократно опровержения, заявявайки, че никога не са оказвали помощ на терористите.